Biologické čtvrtky: Život v jiných světech
Existuje život jinde ve vesmíru? Přijďte si poslechnout, co si o tom myslí biologové.
Existuje život jinde ve vesmíru? Přijďte si poslechnout, co si o tom myslí biologové.
Jak by mohl vypadat život jinde ve vesmíru? Kde po něm máme pátrat? A jak by se dal zkoumat? Na tyto otázky se zaměří nový přednáškový cyklus. Jeho prvním tématem jsou řasy milující mrazivé extrémy.
Vyvinul se na Marsu život? Je to možné – kdysi dávno byla totiž rudá planeta zřejmě mnohem vlhčí a teplejší než dnes. Druhý díl astrobiologického cyklu se proto zaměří na geologickou historii Marsu.
Saturnův měsíc Enceladus ukrývá pod rozbrázděným zmrzlým povrchem oceán tekuté vody. Mohl se zde vyvinout život? A jak tento měsíc prozkoumat, aniž bychom na něj zanesli pozemské mikroorganismy?
Chceme-li opravdu pochopit, jak se zrodil život, měli bychom se podívat ještě hlouběji do historie – až k samým počátkům kosmu.
S čím se musí vypořádat lidský organismus během pobytu ve vesmíru? Jaká zdravotní rizika tam na astronauty čekají? A můžeme využít medicínské poznatky z vesmírných misí také „doma“ na Zemi?
Ve sluneční soustavě i mezihvězdném prostoru objevili vědci celou řadu chemických látek – včetně amoniaku či uhlovodíků. Nacházejí se v kosmických dálavách také sloučeniny nezbytné pro vznik života?
Sluneční soustava je dnes celkem klidné místo k životu. Zato její mládí, kdy se formovaly planety a další tělesa, bylo pořádně dramatické.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.