Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
S čím se musí vypořádat lidský organismus během pobytu ve vesmíru? Jaká zdravotní rizika tam na astronauty čekají? A můžeme využít medicínské poznatky z vesmírných misí také „doma“ na Zemi?
Na březen a duben 2016 připravila Přírodovědecká fakulta UK sérii přednášek o astrobiologii. Organizátoři pozvali odborníky z naší fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty UK i odjinud, kteří budou mluvit o tématech od polární ekologie až po geofyziku ledových měsíců.
Přednášky jsou volně přístupné. Věříme, že zaujmou vysokoškolské studenty přírodovědných oborů, studenty vyšších ročníků středních škol i širší veřejnost se zájmem o biologii, astronomii či kosmonautiku.
Snaha překonávat hranice poznaného je jednou ze základních vlastností člověka. Jsme objevitelé, kteří touží poznávat nové světy. Když jsme za jasných nocí zvedali oči k hvězdné obloze, není divu, že nám v hlavě dokola zněla otázka: „Jaké to tam asi je?“
Postupem času se skutečně několik z nás vydalo na cestu do vesmíru. Je to tam jiné než doma na Zemi, jak jsme začali brzy zjišťovat na vlastní kůži. Lidské tělo se během kosmické mise mění a je vystaveno řadě nebezpečí. Ani pro lidskou psychiku není let do vesmíru ničím jednoduchým.
Co jsme se o sobě během letů do vesmíru dozvěděli? Jaká rizika nám hrozí? A co nám kosmická dobrodružství dávají? To jsou témata, o kterých bude mluvit Pavel Boháček ve své přednášce Kosmická medicína.
Přijďte si ji poslechnout 7. dubna 2016 od 14:50 hodin do budovy Přírodovědecké fakulty UK na adrese Viničná 5, Praha 2 (přízemí, učebna B8).
Další přednášky (vždy ve čtvrtek od 14:50 hodin ve Viničné 5, učebna B8):
Martin Ferus: Novinky v astrochemii
Miroslav Brož: Bouřlivý vznik planet
Více informací, pozvánky na přednášky a zajímavosti související s astrobiologií najdete na facebookové stránce organizátorů.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.