Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Saturnův měsíc Enceladus ukrývá pod rozbrázděným zmrzlým povrchem oceán tekuté vody. Mohl se zde vyvinout život? A jak tento měsíc prozkoumat, aniž bychom na něj zanesli pozemské mikroorganismy?
Na březen a duben 2016 připravila Přírodovědecká fakulta UK sérii přednášek o astrobiologii. Organizátoři pozvali odborníky z naší fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty UK i odjinud, kteří budou mluvit o tématech od polární ekologie až po geofyziku ledových měsíců.
Přednášky jsou volně přístupné. Věříme, že zaujmou vysokoškolské studenty přírodovědných oborů, studenty vyšších ročníků středních škol i širší veřejnost se zájmem o biologii, astronomii či kosmonautiku.
Malý Saturnův satelit Enceladus poutá již řadu let pozornost vědců. Spolu s Europou a Titanem totiž patří k hlavním ledovým objektům ve sluneční soustavě, jež by mohly hostit primitivní formy života.
Dnes víme, že se pod ledovým povrchem Enceladu, v hloubkách zhruba 2–20 km, nachází rozsáhlý oceán slané vody. Ten může tvořit až 40 % objemu měsíce.
Jedinečným útvarem na povrchu Enceladu jsou ledové gejzíry – výtrysky vodních částic v oblasti jižního pólu. Nesou přímé svědectví o složení oceánu a o podmínkách, které v něm panují. Průlety sond ledovými gejzíry představují jedinečnou možnost, jak nahlédnout do nitra oceánu, aniž by hrozilo, že jej kontaminujeme mikroorganismy ze Země.
Víc už vám řekne Ondřej Čadek ve své přednášce Enceladus – malý vodní svět budící velká očekávání.
Přijďte si ji poslechnout 24. března 2016 od 14:50 hodin do budovy Přírodovědecké fakulty UK na adrese Viničná 5, Praha 2 (přízemí, učebna B8).
Další přednášky (vždy ve čtvrtek od 14:50 hodin ve Viničné 5, učebna B8):
Vítězslav Škorpík: Po stopách vzniku a vývoje vesmíru
Pavel Boháček: Kosmická medicína
Martin Ferus: Novinky v astrochemii
Miroslav Brož: Bouřlivý vznik planet
Více informací, pozvánky na přednášky a zajímavosti související s astrobiologií najdete na facebookové stránce organizátorů.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.