Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Chceme-li opravdu pochopit, jak se zrodil život, měli bychom se podívat ještě hlouběji do historie – až k samým počátkům kosmu.
Na březen a duben 2016 připravila Přírodovědecká fakulta UK sérii přednášek o astrobiologii. Organizátoři pozvali odborníky z naší fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty UK i odjinud, kteří budou mluvit o tématech od polární ekologie až po geofyziku ledových měsíců.
Přednášky jsou volně přístupné. Věříme, že zaujmou vysokoškolské studenty přírodovědných oborů, studenty vyšších ročníků středních škol i širší veřejnost se zájmem o biologii, astronomii či kosmonautiku.
Náš vesmír vznikl před 13,8 miliardami let v období nazývaném Velký třesk. Při svém vývoji prošel různými fázemi, převážná část nejpodstatnějších událostí se však odehrála v prvních třech minutách jeho existence.
O několik set milionů let později vznikly první hvězdy a galaxie. V nitrech hvězd a v supernovách pak vznikaly těžší prvky nezbytné pro existenci planet i života. Zhruba 8 miliard let po Velkém třesku došlo k velmi důležité změně, když rozhodující úlohu ve vesmíru převzala temná energie, jež způsobuje zrychlování jeho expanze.
Různé fáze vývoje kosmu nám po sobě zanechaly specifické stopy, které můžeme zkoumat. Jednou z nich je takzvané reliktní záření. Další možné pozůstatky z raných období vesmíru jsou reliktní gravitační vlny a reliktní neutrina; ty se však dosud nepodařilo detekovat.
Poznatky o vzniku a vývoji vesmíru, například o tvorbě prvků nebo planet, jsou zásadní pro pochopení možnosti existence života. Je tento svět skutečně vyladěn tak dokonale, že by nepatrná změna základních parametrů vedla k nemožnosti vývoje organismů? Jaká budoucnost čeká život ve stále rychleji expandujícím vesmíru?
Do světa současné kosmologie i astrofyziky a střípků toho, co znamenají pro astrobiologii, nás uvede Vítězslav Škorpík z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK. Jeho přednáška má název Po stopách vzniku a vývoje vesmíru.
Přijďte si ji poslechnout 31. března 2016 od 14:50 hodin do budovy Přírodovědecké fakulty UK na adrese Viničná 5, Praha 2 (přízemí, učebna B8).
Další přednášky (vždy ve čtvrtek od 14:50 hodin ve Viničné 5, učebna B8):
Pavel Boháček: Kosmická medicína
Martin Ferus: Novinky v astrochemii
Miroslav Brož: Bouřlivý vznik planet
Více informací, pozvánky na přednášky a zajímavosti související s astrobiologií najdete na facebookové stránce organizátorů.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.