Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Účelem pracího prášku je, aby vypral špinavé prádlo. K odstranění nečistot rozpustných ve vodě by tedy stačilo prádlo jen vymáchat ve vodě a bylo by hotovo. Co ale s hůře rozpustnou špínou?
Prací prášky proto obsahují látky, které takové nečistoty z prádla vymyjí. Nečistotami jsou většinou nepolární (mastné) sloučeniny. K jejich rozpuštění se používají tzv. surfaktanty (mýdla) - molekuly, které mají lipofilní ocásek a polární hlavičku. Lipofilní ocásek interaguje s nerozpustnou nečistotou, molekuly surfaktantů nečistotu obalí, a polární hlavička způsobí rozpustnost celého vzniklého "balíčku" - tzv. micely - ve vodě. Díky rozpouštění "mastnoty" jsou mýdla ve vyšší koncentraci obecně toxická, protože umí narušovat buněčnou membránu. Při zředění si ale s nimi umí živé organizmy poradit - jedná se o mastné kyseliny, které jsou běžnou součástí tuků, případně o síranové estery vyšších alkoholů, které jsou hydrolýze pro organizmus také zpracovatelné. Problém může nastat u některých specifických způsobů zpracování odpadních vod, např. kořenové čističky nemusí vyšší koncentrace některých typů detergentů tolerovat a při provozu domácí čističky je proto vhodné používat kompatibilní prací prášky a mýdla.
Kromě surfaktantů najdeme v pracích prášcích ještě další skupiny látek. Voda používaná k praní obsahuje různé ionty, mj. i ionty vápenaté a hořečnaté, které způsobují tzv. tvrdost vody. Soli těchto iontů se surfaktanty jsou občas nerozpustné (a tak snižují jejich účinnost), a navíc se dané ionty při zahřívání vody při praní mohou srážet v podobě nerozpustných uhličitanů, které se pak usazují v podobě tzv. kotelního kamene v pracím bubnu a po čase mohou pračku poškodit (více zde). Aby se tomu zamezilo, přidávají se různá "změkčovadla" (např. prací soda) či chelatační činidla. V minulosti se jednalo třeba o polyfosforečnany, které ale způsobovaly problémy s odpadní vodou. Nejsou jedovaté, právě naopak - všechny živé organizmy je potřebují.
Odpadní vody tak byly "přehnojené", což způsobovalo ve vodních tocích a nádržích překotný růst živých organizmů a produkci nadměrného množství vodní biomasy (nejprve rostlinné, důsledkem toho pak i živočišné), což vedlo ke kolísání množství a spotřeby ve vodě rozpuštěného kyslíku, a po odumření biomasy k anaerobnímu prostředí a preferenčnímu růstu anaerobních mikroorganizmů produkujícím nejrůznější toxiny. Různé toxiny byly samozřejmě produkovány i některými aerobními organizmy, které se přemnožily z počátku. Celkově to vedlo ke značnému vychýlení vodního ekosystému z rovnováhy a k vymírání vyšších vodních organizmů, jejichž opětovný návrat k počátečním stavům je jen pomalý. Proto je použití polyfosfátů potlačováno, a jsou nahrazovány jinými činidly, např. chelatony. Případně je (podobně jako v myčkách na nádobí) přitékající voda upravována ještě před vlastním praním a vápenaté a hořečnaté ionty jsou odstraňovány pomocí iontoměničů (pak v pracím prášku změkčovače být nemusí).
Jinou rizikovou skupinou látek jsou "bělidla". Zde se jedná nejčastěji o sloučeniny produkující aktivní formy kyslíku, např. peroxidy. Ty pak odstraňují některé nečistoty oxidačně; takové chování je ale samozřejmě velmi rizikové i pro samotný praný materiál a jeho barvu. Jako zdroje peroxidů jsou nejčastěji používány soli peroxokyselin, např. peroxoboritany. V tomto případě vzniká rozkladem kyselina boritá (resp. boritany), která je pro člověka mutagenní a reprodukčně toxická. Po zředění se s tím ale příroda srovná, a člověk obvykle prací prášek ve velkém nekonzumuje, takže zde zdravotní riziko nehrozí.
V malém množství se přidávají samozřejmě i další věci, např. protispékavé přísady (aby prášek na vlhkém vzduchu nehrudkoval), vůně apod.
Obrázek v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.