Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Všechny šelmy (nehledě na to, na jakém kontinentu se nachází a o jaký druh se jedná) loví proto, aby se najedly, nikoliv ze zábavy či krvelačnosti.
Velké kočkovité šelmy (lev, tygr, puma, gepard) loví velkou kořist, kterou zabíjí zcela specifickým způsobem. Často se jedná o přesné kousnutí do krku kořisti. Psovité a lasicovité šelmy loví jiným způsobem. Kořist štvou či honí, ve skupině či stádě zvířat tak mohou způsobit paniku. Jako oběť si také často vybírají menší druhy živočichů.
Například u kun a lišek je známo, že pokud se dostanou do stresové situace či se ocitnou ve větší skupině zvířat (například pokud proniknou do kurníku), spustí se u nich takzvaný "overkilling", tedy nadměrné zabíjení zvířat. Toto chování není způsobeno tím, že by chtěly zabít co nejvíce zvířat a dělaly to pro zábavu, ale protože je jejich instinkty nutí útočit na vše, co se kolem hýbe. Vyděšené slepice jsou v tu chvíli ideálním terčem a jejich zmatené pobíhání jen zvyšuje pravděpodobnost, že liška či kuna zabije vše, na co přijde.
Vlk v běžných podmínkách neloví tak, že by vnikl do ohrady a potrhal nebo přímo zabil několik ovcí. Smečka vlků obvykle strhne jedno zvíře a to pak zkonzumuje. Problém nastává, když pastevci či chovatelé nemají své stáda dostatečně dobře ochráněná a pro vlka je jednodušší podhrabat se pod plotem ohrady, než hledat a honit kořist v lese. Pak může i u vlků nastat nadměrné zabíjení, kdy vyděšené a zmateně pobíhající ovce způsobí to, že vlci strhnou zvířat několik.
2x foto Depositphotos.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
14x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.