Proč nám čas neubíhá vždy stejně?
Snad každý někdy zažil chvíli, kdy mu čas utíkal jako splašený, anebo se mu naopak nekonečně vlekl. Subjektivní vnímání času se totiž umí od času objektivního, měřeného hodinami, značně lišit.
1x Magazín
Máte na zahradě buxus čili zimostráz? A neokusují ho nějaké housenky? Pokud ano, zabydluje se u vás nový druh naší hmyzí fauny.
Jde o zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis), jehož šíření teď můžeme sledovat doslova v přímém přenosu.
Tento motýl patří mezi nejnovější hmyzí přistěhovalce, kteří doputovali na naše území. Pochází z východní Asie – původní areál jeho rozšíření zahrnuje Japonsko, ruský Dálný východ, Koreu, Čínu a Tchaj-wan; zasahuje i do Indie. V České republice se poprvé objevil roku 2011 na jižní Moravě, z Prahy je znám od roku 2014.
Živnými rostlinami zavíječe jsou různé druhy zimostrázů. U nás je to zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), okrasná dřevina původem z jižní Evropy. Až 35 milimetrů velké, zeleno-černo-žlutě zbarvené housenky způsobují rozsáhlé požerky až holožíry, jež mohou rostliny nenávratně poškodit.
Druh je o to nebezpečnější, že jeho housenky začínají žír hluboko v keři, takže poškození se viditelně projeví až těsně před konečným „ožráním“ (odborně defoliací) zimostrázu. V tu dobu je už na jakékoliv zásahy většinou pozdě, neboť zimostráz špatně regeneruje.
Housenka má účinnou chemickou ochranu proti predátorům, pro kterou využívá jedovaté látky obsažené v listech zimostrázu. V Evropě ale beztak nemá žádné přirozené nepřátele – snad s výjimkou rovněž zavlečené, navíc nebezpečné sršně asijské (Vespa velutina).
Nový areál rozšíření zavíječe bohužel zasahuje i do míst, kde se zimostráz vždyzelený vyskytuje v přírodě. Ohroženy jsou tedy nejen zahradní či parkové výsadby, ale také přirozené populace této dřeviny.
Jako by všechny zmíněné problémy nestačily, byl zavíječ v roce 2014 zavlečen do dějiště olympijských her v Soči. Od té doby si pochutnává i na místním druhu zimostrázu.
Všechny snímky byly pořízeny v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK a jejich autorem je Petr Šípek.
Snad každý někdy zažil chvíli, kdy mu čas utíkal jako splašený, anebo se mu naopak nekonečně vlekl. Subjektivní vnímání času se totiž umí od času objektivního, měřeného hodinami, značně lišit.
1x Magazín
Hematofagie (neboli sání krve) je rozšířená potravní strategie. Najdeme ji jak u řady členovců (klíšťata, komáři, ovádi, blechy, muchničky, tiplíci aj.), tak u mnoha dalších živočichů (pijavky, měchovci, klubáci, upíři aj.)
2x Zeptejte se
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.