Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Jak získáváme strategické suroviny nezbytné pro naši moderní společnost? A kolik nám jich vlastně ještě zbývá? Spotřeba surovin neustále stoupá a tím i naše závislost na zdrojích nerostů a fosilních paliv jako je ropa, uhlí nebo zemní plyn. S vyčerpáním snadno dostupných ložisek vzrůstá jejich cena a zároveň i rizika těžby. Současně se posouvá hranice mezi tím, co již je surovina a co není. Co například voda nebo půda?
Pokud vás zajímá aktuální pohled na důležité suroviny naší budoucnosti, Přírodovědci vás zvou na jednodenní seminář s názvem Suroviny budoucnosti pořádaný dne 21. května 2012 od 10,00 do 16,00 hodin na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Během semináře se vám pokusíme objasnit tyto otázky a poskytnout prostor pro diskuzi. Akce se bude konat v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Albertov 6, 128 43, Praha 2. Na tento seminář je nutné se registrovat zde.
Můžete se těšit na přednášky významných českých odborníků z akademického prostředí, státních organizací i soukromých společností, kteří vám přiblíží tématiku surovinové budoucnosti nejen z pohledu geologických věd, ale nabídnou i zamyšlení, jak se toto téma dotýká České republiky a světa z ekonomického a společenského hlediska.
Program přednášek budou doprovázet workshopy a aktivity zaměřené na významné typy surovin. V rámci akce bude rovněž možné navštívit mineralogické sbírky a Chlupáčovo muzeum historie Země v budově Přírodovědecké fakulty UK v Praze.
Program semináře:
10:00 Zahájení
10:10 Nerostné suroviny. Výhled vývoje globálně a v České Republice. Přednáší RNDr. Zdeňka Petáková, Česká geologická služba
10:45 Geologický průzkum. Jak na to? Přednáší Mgr. Sven Hönig, Ústav geologických věd, PřF MU, Eurasian Minerals, Inc.
11:20 Přestávka, občerstvení
11:35 Perspektivy průzkumně-těžebních aktivit na ropu a zemní plyn v regionu České republiky. Přednáší RNDr. Jana Hudcová, MND, a.s.
12:10 Minulost, přítomnost a budoucnost uhlí. Přednáší RNDr. Petr Rojík, PhD, Sokolovská uhelná, a.s.
12:45 Přestávka, občerstvení
13:00 Zlato včera, dnes a zítra. Přednáší RNDr. Petr Morávek, AUREA
13:35 Voda – Budoucí světový problém. Přednáší RNDr. Martin Procházka, Aquatest, a.s.
14:10 Workshopy a doprovodný program, občerstvení
14:30 Prohlídka Chlupáčova muzea historie Země, Prohlídky mineralogických sbírek PřF UK. Návštěva Geoparku v Botanické zahradě PřF UK (s výkladem, včetně drobného geologického testíku)
16:00 Ukončení semináře
Uvedené časy jsou pouze orientační. Program může být upraven!
V případě vašeho zájmu rozhodně neváhejte s registracemi, jelikož kapacita je omezená! V případě zájmu o registrace celé třídy, kontaktujte, prosím, Kateřinu Tuškovou.
Pořádání akce se ujali studenti geovědních oborů PřF UK v Praze, kterým tímto velice děkujeme!
Těšíme se na vás. Opět platí, že registrovaní přírodovědci, kteří se prokáží svojí kartou, dostanou malou pozornost :-)
Šárka Hlaváčková
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.