Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Mohlo by se zdát, že jednovaječná dvojčata, která mají totožnou DNA, budou mít také identické otisky prstů. Jenže dvojčata nikdy nejsou úplně stejná.
Ačkoliv se jejich podobou nechají někdy ošálit i přátelé a rodinní příslušníci, jemnější metody porovnávání nám umožní objevit mezi nimi drobné rozdíly. Jedním takovým rozdílem jsou právě otisky prstů.
Geny představují určité instrukce ke stavbě těl. Tvar papilárních linií v otiscích prstů však ovlivňují jen velmi mírně. Otisky dvojčat tak mohou být podobné, nikdy však nejsou identické.
Odlišnost otisků je příkladem jednoho zajímavého jevu spojeného s individuálním vývojem – totiž že čím starší dvojčata jsou, tím méně se navzájem podobají. Nejde přitom jen o fyzický vzhled, ale i o chování nebo nemoci, které je postihují.
Geny rozhodně nejsou všemocné. U řady znaků hraje významnou roli také prostředí, do něhož je jedinec s určitou genetickou výbavou vržen. Konkrétní průběh papilárních linií určují zejména nepatrné vlivy, které působí na plody dvojčat v děloze.
Jsou to například hladiny hormonů, tlak krve, výživa, pozice plodu v děloze či rychlost růstu prstů během první třetiny těhotenství. Další drobné změny v konečném tvaru papilárních linií jsou způsobeny i náhodnými událostmi, kdy je tkáň prstů v kontaktu s plodovou vodou, stěnami dělohy či pokožkou samotného plodu.
Obdobné komplexní vlivy se podílejí také na formování jiných struktur v lidském těle – třeba cév krevního řečiště.
Ilustrační snímek nahoře: Nizozemská dvojčata Anne a Malou Luchtenbergovy. Zdroj Wikimedia Commons, autor Eddy Van 3000, úpravy Jan Kolář, licence CC BY-SA 2.0.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.