Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
V minulosti se název viklan používal výhradně pro kamenné bloky, jež bylo možno rozkývat. Dnes je mezi viklany řazeno také mnoho útvarů, které jsou pevně spojeny s podložím, i když jen malou plochou.
Za viklan v pravém slova smyslu se považuje útvar vzniklý na daném místě. Nespadají sem tedy přemístěné balvany, přestože se viklají – jako například bludné balvany z dob ledových na území Moravské brány mezi Ostravou a Olomoucí.
Viklany vznikají kombinací procesů chemického a mechanického zvětrávání a následným odnosem nebo uložením rozrušené horniny do řek či do svahů.
Současný výzkum ale zjistil, že významným primárním činitelem, který umožňuje vytvoření podobných skalních útvarů, je – přinejmenším v pískovcích – napětí uvnitř horniny. Jakmile je horninový masiv zatížen, vytváří se v něm pod jeho vlastní vahou mechanické napětí. To působí proti erozi. Pokud je tedy hornina podrobena zvětrávání, je okolní materiál narušován a odnášen rychleji než zatížené jádro. (Podrobnosti uvádí odborný článek Bruthans et al. 2014.)
Další faktor, který může napomoci tvorbě viklanů, je kulovitá odlučnost horniny. Tento fenomén můžeme pozorovat u žulových (granitových) hornin.
Kombinací všech zmíněných činitelů může vzniknout právě viklan, nebo třeba skalní okno, jako je Pravčická brána.
V Čechách jsou viklany časté v žulových skalních útvarech Jizerských hor či v některých oblastech Středočeské pahorkatiny.
Za nejznámější viklan České republiky bývá označována Husova kazatelna v Petrovicích na Sedlčansku. Jiné zajímavé viklany jsou například:
• Vrškámen,
• viklan u Rybničné na Karlovarsku,
• viklan u Jesenice na Rakovnicku,
• viklan na Medvědí stezce na Šumavě,
• Bedřichovský viklan nedaleko hory Bouřný v Lužických horách.
Další tipy, kam vyrazit za těmito přírodními památkami, najdete na webech Kudy z nudy nebo Treking.cz.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.