Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Vznik a šíření užitečných mutací se často studují v dlouhodobě pěstovaných bakteriálních kulturách, které se připravují v laboratoři namnožením jedné buňky. Na počátku experimentu jsou baktérie geneticky identické a jsou zároveň dobře adaptované (přizpůsobené) na využívání určitého cukru jakožto zdroje energie.
Kultury se pak pasážují (opakovaně přesunují do čerstvého živného média) v přítomnosti jiného cukru. Po několika tisících pasáží dokážou baktérie mnohem lépe využívat tento nový zdroj energie.
Výzkumníci v pravidelných intervalech odebírají vzorky z kultury a zamrazují je. Díky tomu mohou následně „přečíst“ příslušné geny a odhalit tak, kdy se objevily mutace, které zefektivnily využívání nového cukru. Zároveň lze sledovat, jak nositelé těchto mutací postupně převládli.
V pokusech se například ukázalo, že k „vylepšení“ jistého genu bylo potřeba okolo pěti mutací. Ty se v nezávislých experimentech objevovaly opakovaně, pokaždé však v jiný čas a často i v různém pořadí. Každá nová mutace přitom o něco zlepšila růstovou rychlost baktérie na daném živném médiu.
Šíření účelných mutací u pohlavně se rozmnožujících organizmů je poněkud obtížnější, protože jejich výhodnost se často mění podle toho, s jakými dalšími geny se sejdou v konkrétním jedinci. Podle některých hypotéz proto u pohlavně se rozmnožujících organizmů dochází k šíření prospěšných mutací – a tedy i k adaptaci na nové podmínky – jen v období bezprostředně po vzniku nového druhu.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.