Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Elektrolýzou vodného roztoku hydroxidu sodného vzniká vodík a kyslík, podobně jako u elektrolýzy vody. Ačkoliv lze říci, že k záporné elektrodě putuje i sodík, ten se v nadbytku vody zase „rozpustí“ za vzniku hydroxidu sodného a vodíku, který pak pozorujeme na záporné elektrodě.
Na kladné elektrodě vzniká kyslík a voda (která se uvolní do roztoku), a to po spojení dvou hydroxidových radikálů vzniklých na kladně nabité elektrodě a po jejich rozpadu.
I přesto, že výsledek této elektrolýzy je stejný jako při elektrolýze vody, je tento způsob elektrolýzy preferován, neboť je nepoměrně rychlejší. V případě vody podléhají elektrolýze pouze oxoniové kationty a hydroxidové anionty pocházející z vody, kde jich moc není (jen ty, které vzniknou autodisociací vody), a roztok proto není příliš vodivý.
Zato roztok hydroxidu sodného vede elektrický proud výborně, neboť je v něm z tohoto hydroxidu velké množství sodných a hydroxidových iontů. Takto probíhá elektrolýza až do chvíle, než je spotřebována všechna voda v roztoku.
Výsledek elektrolýzy je přirozeně jiný, pokud dochází k elektrolýze taveniny hydroxidu sodného. Pak vzniká sodík, kyslík a voda. Vzhledem k tomu, že vzniklé vody není mnoho a navíc vzniká v prostoru kladné elektrody (tedy v anodovém prostoru), tak takto lze sodík i izolovat.
Celý průběh elektrolýzy taveniny ale musí být pečlivě a odborně kontrolován a prostory obou elektrod dobře odděleny. Pokud se totiž vzniklý kyslík nebo voda dostanou do kontaktu se sodíkem, dojde k velmi bouřlivé reakci (výbuchu), jak je naznačeno například na tomto videu.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.