Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Na vašem snímku je housenka lišaje lipového (Mimas tiliae), nočního motýla z čeledi lišajovitých.
Jedná se o poměrně hojný a široce rozšířený druh lišaje, který se vyskytuje v širokém pásu od střední a jižní Evropy přes Malou Asii dále na sever do Skandinávie a Ruska. Jako živné rostliny slouží jeho larvám hlavně různé druhy lip, ale i bříza, olše, jilm nebo další listnaté dřeviny.
Housenky lišajů se dají od housenek ostatních motýlů lehce rozpoznat podle nápadného výrůstku na zadečku. Základní zbarvení těla však není takto růžové, ale zelené s nenápadnými bílými proužky po stranách.
Proč je tedy váš exemplář růžový? Důvodem je, že housenky mnoha lišajů mění barvu před kuklením. Typicky ztmavnou či zrůžoví, což pravděpodobně souvisí s fyziologickou přípravou na samotné kuklení.
Těsně před zakuklením také larvu nejsnáze objevíme, protože slézá ze živné rostliny (kde je velmi nenápadná) a hledá si místo ke kuklení, které většinou probíhá pod zemí nebo ve spadaném listí. V tuto chvíli ji rozhodně nepotěší, pokud ji náhodný kolemjdoucí vrátí na původní rostlinu.
Samotná změna barvy je velmi rychlá – netrvá déle než pár desítek minut či několik málo hodin. Sám jsem měl možnost tento jev pozorovat a pamatuji si svůj údiv, když se domů přinesená zelená housenka „náhle“ změnila v růžovofialovou.
Zakuklený motýl přetrvává v zemi do příštího jara, často dokonce až do další sezóny.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.