Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Podařilo se vám najít opravdu pěknou ukázku komůrek blanokřídlého hmyzu. Jsou zřejmě dílem druhu, který do nich svým potomkům ukládá jakési živé konzervy z pavouků – chcete-li „pavoučí zombie“.
Řada druhů blanokřídlého hmyzu umí stavět komůrky z mokré hlíny či bahna, ve kterých se vyvíjejí jeho larvy. Tato schopnost se vyvinula mnohokrát nezávisle u včel, kutilek, hrabalek i dalších vos. Pro stavbu hnízd si vybírají různé skuliny v kůře, v dutinách stromů, na kamenech nebo ve skalních výklencích a štěrbinách.
Ve vašem případě jde nejspíš o komůrky hrabalky uhlové (latinsky Auplopus carbonarius). Tento druh je u nás celkem hojný.
Hrabalka uhlová loví pavouky na kmenech stromů, svislých skalních stěnách nebo zdech domů. Když samice najde pavouka, paralyzuje ho žihadlem a odkouše mu všechny nohy. Z ran po končetinách často pije tělní tekutiny.
Znehybněného pavouka dopraví samice na místo s připravenými hliněnými komůrkami. Svůj úlovek přenáší po zemi, protože je příliš těžký na to, aby s ním mohla letět. Pavouka pak umístí do komůrky jako „živou konzervu“ pro larvu. Přestože je totiž pavouk paralyzovaný a chybí mu končetiny, zůstává naživu – dokud jej malá larva hrabalky nesežere.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.