Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
Účinkem slunečního záření sice opravdu dochází k rozkladu některých prospěšných látek (některých vitamínů atp.), ale je dobré si uvědomit, že záleží na tvaru a tloušťce sušeného materiálu - světlo do hloubky nepronikne, k degradaci vitamínů dochází převážně jen na povrchu a většina prospěšných látek tudíž stejně zůstává zachována. Jen málokterý materiál se suší v podobě tenkých plátků - zde se jedná například o bylinky, pro které se doporučuje sušení spíše na stinných místech (kde probíhá obvykle dostatečně rychle), i když v některých případech (diviznový květ, jitrocelový list) má sušení na slunci výhodu v rychlosti uschnutí a zamezení rozkladných procesů (provázených s hnědnutím), které se v zavadlém (a mírně vlhkém) materiálu postupně rozvíjejí.
V případě sušení šťavnatého ovoce (půlky vyloupaných švestek či meruněk, rozkrojená rajčata) dochází při sušení na slunci k rychlému oschnutí povrchu a zakoncentrování cukru uvnitř sušeného materiálu, takže vyšší cukernatost pak i chrání ovoce před kvašením a hnitím, a ovoce lze pak dosoušet pomaleji i při nižších teplotách, což i při proměnlivém počasí opět vede k energetické úspoře. Světlem způsobené reakce mohou samozřejmě vést i k tvorbě látek měnících chuťový/čichový vjem z konzumovaného usušeného materiálu. Největší problém může být světlem nastartovaná degradace (žluknutí) tuků, které vede k odpuzujícímu zápachu, ale v ovoci tuků naštěstí moc nebývá, takže problém při sušení ovoce odpadá.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
K výraznému sezónnímu zeslabení ozonové vrstvy, označovanému jako ozonová díra, skutečně dochází pouze nad Antarktidou, a to koncem zimy na jižní polokouli.
6x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.