Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Tzv. "vodíková/hydrogenovaná voda" je zcela obyčejná voda standardního chemického vzorce H2O, ve které je rozpuštěno velmi malé množství plynného vodíku, H2.
Množství rozpuštěného vodíku je cca 1-2 mg na 1 litr vodíkové vody. Vodík se ve vodě moc nerozpouští, a velmi snadno vytěkává ven. Což se stane i při pití a po vypití. Avizované množství 2 mg H2 obsažené v 1 litru vody odpovídá 1 mmol H2, což je za běžné teploty asi 25 ml plynu. Pro srovnání, sycené limonády obsahují řádově gramy CO2 na 1 litr, což odpovídá množství řádově desetin molu, tj. z jednoho litru limonády se uvolní zhruba 100x větší objem plynného CO2.
Ale zpět k vodíku – je otázkou, kolik vodíku vypitého v hydrogenované vodě má vůbec šanci se v organismu udržet a neztratit se po cestě nebo při říhání. A zda takto malé množství vodíku zbylého v organismu vůbec může mít nějaký fyziologický účinek – radikálů vzniká při buněčném dýchání o mnoho řádů vice a množství vstřebatelného vodíku je tak příslovečné "plivnutí do moře". Navíc, živé organismy si k "zhášení" a prevenci radikálů vytvořily spoustu velmi účinných enzymů (superoxid-dismutáza, kataláza), takže elementární vodík ve svém těle nepotřebujeme. Pitím hydrogenované vody si tedy neublížíme, ale ani nijak závratně neprospějeme.
Foto Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
13x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.