Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Kontinentů je na světě čtyři až sedm. Záleží na tom, koho se zeptáte.
Kontinent se obvykle definuje jako velká souvislá pevnina, která má geologicky výrazné hranice – třeba moře, horská pásma nebo rozhraní desek zemské kůry.
V širším pojetí se ke kontinentům připočítávají také ostrovy ležící na takzvaných kontinentálních šelfech (což jsou oblasti s relativně mělkým mořem poblíž pevnin) a samotné šelfy. Další možností je přiřazovat ke kontinentům i blízké ostrovy, které se nenacházejí na jejich šelfech. V takovém případě například spadá Madagaskar k Africe.
Tato definice kontinentu je ovšem dosti pružná. Jeden háček je ve velikosti. Jak velká musí být pevnina, aby už byla kontinentem? Austrálie má rozlohu asi 8 milionů kilometrů čtverečních, Grónsko zhruba 2 miliony kilometrů čtverečních. Že pokládáme Austrálii za nejmenší kontinent a Grónsko za největší ostrov, je dáno víc konvencí a historickým vývojem poznávání Země než přírodovědeckými argumenty.
Druhý problém představují ony „geologicky výrazné hranice“. Situace je zcela jednoznačná jen v případě Austrálie a Antarktidy, které jsou kolem dokola obklopené oceánem. Afrika a Asie jsou však spojeny úzkým pruhem pevniny – Suezskou šíjí. Panamská šíje obdobně propojuje Severní Ameriku s Jižní Amerikou. Máme obě tyto šíje považovat za hranice kontinentů?
Nejproblematičtější je hranice mezi Evropou a Asií. Od antiky až do dneška mají geografové různé názory, kudy ji přesně vést. Příslušná čára na mapě je tedy z větší části výsledkem vzájemné domluvy odborníků.
Po tomto úvodu vás asi nepřekvapí, že geografové z různých zemí vydělují různý počet kontinentů. Berou přitom v úvahu nejen přírodní charakteristiky, ale také historické a kulturní souvislosti. Anglická Wikipedia uvádí celkem pět dnes používaných členění zemské souše na kontinenty:
• 4 kontinenty: Afro-Eurasie (Afrika + Asie + Evropa), Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 5 kontinentů: Afrika, Eurasie (Asie + Evropa), Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 6 kontinentů: Afrika, Evropa, Asie, Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 6 kontinentů: Afrika, Eurasie (Asie + Evropa), Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie
• 7 kontinentů: Afrika, Evropa, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie
Česká geografická škola obvykle rozlišuje dva pojmy: kontinent a světadíl. Kontinentů je v tomto pojetí pět – Afrika, Eurasie, Amerika, Antarktida, Austrálie. Jsou definovány jako rozlehlé, souvislé části souše obklopené oceánem a tvořené pevninskou zemskou kůrou.
Za světadíl se pak považuje oblast se samostatným historicko-geografickým vývojem. Světadílů je sedm – Afrika, Evropa, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie.
Použité zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kontinent
http://en.wikipedia.org/wiki/Continent
http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropa
http://en.wikipedia.org/wiki/Boundaries_between_continents
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kontinent%C3%A1ln%C3%AD_%C5%A1elf
Vít Vilímek et al. (1996): Zeměpisný slovníček. NČGS, Praha.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.