Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Fázový diagram (též diagram skupenství) slouží k zobrazení závislostí stavových veličin termodynamické soustavy. Obvykle (jako i v tomto případě) se používají diagramy p-T.
Pokud budeme za konstantního tlaku zahřívat kapalinu, dojde při určité teplotě k jejímu varu. Pod touto teplotou je látka kapalná, za teploty varu je kapalina v rovnováze se svou párou (jejíž tenze právě dosáhla hodnoty vnějšího tlaku), a nad touto teplotou je látka za daného tlaku už pouze v podobě páry (plynné fáze). Můžeme to i otočit - pokud máme látku za vybrané teploty v podobě páry, můžeme ji stlačovat, až bude vnější tlak natolik vysoký, že molekuly plynu spolu začnou interagovat silněji (díky stlačení budou k sobě už dostatečně blízko) a látka zkondenzuje na kapalinu.
Kritický bod na fázovém diagramu pak ukazuje podmínky, za kterých ještě lze pozorovat zkapalňování plynné fáze. Pokud je látka zahřáta nad kritickou teplotu, tak její pára již nelze za žádného (jakkoliv velkého) tlaku zkapalnit. Hraniční linie je tedy přesně vertikální. Kritický bod má ve fázovém diagramu i odpovídající tlak - za nižšího tlaku je látka v plynné fázi, za vyššího je kondenzovaná v podobě kapaliny. Proto je i následná hraniční linie s rostoucí teplotou zakreslována přesně horizontálně. Při teplotách nad kritickou teplotou a s tlakem vyšším, než je kritický, se pak stírá rozdíl mezi kapalnou a plynnou fází a dramaticky se mění vlastnosti dané látky - zde se mluví o superkritické tekutině (nikoliv kapalině, byť se tak někdy superkritická fáze označuje).
Foto v záhlaví Depositphotos.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.