Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Řada anorganických solí tvoří tzv. hydráty - pevné fáze, ve kterých jsou vázány molekuly vody. Voda je nejčastěji koordinována ke kationtu kovu, ale může být vázána i vodíkovými vazbami k aniontům či k ostatním molekulám vody.
Například notoricky známá modrá skalice, pentahydrát síranu měďnatého, obsahuje oba tyto "druhy" krystalové vody - čtyři molekuly jsou koordinovány k měďnatému iontu (a zároveň tvoří vodíkové vazby k aniontům a zbývající molekule vody), a jedna je akceptorem atomů vodíku ve vodíkových vazbách s koordinovanými molekulami, a donorem atomů vodíku ve vodíkových vazbách k síranovým aniontům. Ve stabilních strukturách hydrátů jsou tak využity všechny atomy vodíku k vytvoření sítě vodíkových vazeb.
Pokud daný hydrát "vysušíme", např. mírným vyžíháním, molekuly vody se odpaří a krystalová struktura se zhroutí. Bezvodá pevná sůl je pak většinou hygroskopická (vlhkost pohlcující) - při kontaktu s molekulami vody (ať v roztoku, tak i v atmosféře) má tendenci molekuly vody opět pochytat a vytvořit stabilní hydrátovou strukturu. Vyžíháním modré skalice tak můžeme připravit její bezvodou formu, která je bílá. Při nalapání molekul vody např. z vlhkého vzduchu pak opětovně zmodrá.
Chlorid vápenatý zmíněný v dotazu je na tom velmi podobně - jeho bezvodá forma je velmi hygroskopická, a může lapat vzdušnou vlhkost, a může se v ní nakonec dokonce začít rozplývat/rozpouštět. Zde se k opětovné hydrataci pevné fáze připojuje i extrémní rozpustnost dané soli, která vede k tomu, že i vznikající hydrát je stále hygroskopický a lapá další a další vodu.
Foto v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.