Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
V prvé řadě je třeba si upřesnit terminologii. Jako medúza se dnes v zoologii označuje volně plovoucí dospělé stádium některých žahavců, které se pohlavně rozmnožuje.
Pokud se tedy budeme zabývat ontogenetickým vývojem jedince, vznikly medúzy z přisedlých polypů (tedy z něčeho, co se podobá třeba nezmarovi). Nutno ale podotknout, že u některých žahavců stádium polypa chybí.
Volně plovoucí medúzy mají ve svém životním cyklu zástupci medúzovců (Scyphozoa), čtyřhranek (Cubozoa) a polypovců (Hydrozoa). Tyto tři skupiny náleží společně s kalichovkami (Staurozoa) do podkmene Medusozoa. Medusozoa pak společně s korálnatci (Anthozoa) a dvěma malými parazitickými skupinami tvoří kmen žahavci (Cnidaria, obr. 2). Vzhledem k tomu, že korálnatci i kalichovky (což je nejdříve se odštěpující skupina Medusozoa, viz obr. 2) postrádají stádium medúzy, je pravděpodobné, že medúzy jako takové se vyvinuly právě z přisedlých forem podobných polypům, které ještě neměli stádium plovoucí medúzy. Neboli, společný předek Anthozoa a Medusozoa (a tedy i medúz) nejspíš vypadal podobně jako sasanka nebo nezmar.
Podobný scénář událostí lze odvodit i na základě zkamenělin. Nejstarší široce uznávaní zástupci žahavců jsou známi z konce starohor a mají podobu přisedlých, polypům podobných organizmů (např. rod Corumbella), kdežto nejstarší nepochybné medúzy jsou známé až z kambria (obr. 1). Je však nutné zmínit, že fosilní záznam měkkotělých organizmů jako jsou medúzy, je poměrně zkreslený a je tedy nutné ho brát s rezervou.
Literatura:
Brusca, R.C., Brusca, G.J. 2003. Invertebrates. Sinauer Associates, Inc., Sunerland.
Cartwright, P., Halgedahl, S.L., Hendricks, J.R., Jarrard, R.D., Marques, A.C., Collins, A.G., Lieberman, B.S. 2007. Exceptionally Preserved Jellyfishes from the Middle Cambrian. PLoS ONE 2(10): e1121. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0001121
Giribet, G., Edgecombe, G.D. 2020. The Invertebrate Tree of Life. Princeton University Press, Princeton and Oxford.
Zrzavý, J. 2006. Fylogeneze živočišné říše. Scientia, Praha.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cnidaria
Foto v záhlaví: Medúza Rhizostoma pulmo. Foto Adam Petrusek
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.