Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Pro zkušeného ornitologa je představa ptačích výpadů se zavřeným zobákem poněkud úsměvná, pravdou ale je, že ptačí pohyby jsou velmi rychlé a člověk tak pouhým okem nemusí postřehnout, co se při tom děje.
Nějakou představu ale člověk přeci jen získá, pokud se nechá klovnout například slepicí nebo kachnou. Nejsem si jist, nakolik se danému tématu věnuje odborná literatura, nicméně ze své zkušenosti ornitologa, kroužkovatele a chovatele ptáků bych si troufl říct, že ptačí klovnutí není "úder" nebo "píchnutí" zobákem, ale štípnutí. Takto se minimálně většina ptáků brání při kroužkování a stejně tak se klovou i ptáci mezi sebou. Jediní ptáci, u kterých by připadal úder zobákem v úvahu jsou šplhavci, kteří se tak opravdu během kroužkování brání.
Další výjimkou jsou např. volavky, které loví zobákem jako harpunou. Téměř všichni ostatní ptáci by si takto zobák mohli vlastně poranit a hlavní síla jejich čelistí je většinou ve stisku a tak se i mezi sebou "koušou" (akorát tomu říkáme u zvířat se zobákem "klovou"). U strakapoudů a volavek navíc hraje pro "píchání" do soupeře i fakt, že mají velmi silné krční svalstvo, kterým vytvářejí sílu potřebnou ať už pro tesání do stromů nebo výpady pro ryby. Ostatní ptáci tak osvalené krky nemají, za to má řada z nich celkem silně vyvinuté svalstvo čelistí. Během klování si ptáci ubližují nejčastěji tak, že si vytrhávají peří, popř. se štípou do holé kůže. Ta je u ptáků velmi jemná a tak lze takto "soka" celkem snadno poranit, netřeba jej píchat.
Foto v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.