Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Majitelé domácích mazlíčků dobře vědí, že jejich psi ve spánku „běhají“ či štěkají a kočky zase číhají a útočí na kořist nebo se čistí. Jak je to ale s ostatními živočichy?
Potkani ve spánku běhají či skáčou, ptáci zase zpívají či jinak vokalizují a podobné spánkové pohyby byly pozorovány i u některých bezobratlých živočichů, například u včel. Nejznámějším příkladem pravděpodobného zvířecího snu je chobotnice Heidi – video, kde tento hlavonožec spí a mění přitom barvu a ještě k tomu cuká chapadly, je velmi výmluvné. V sérii experimentů a pozorování se ukázalo, že pohyby očí, chapadel i přísavek a barvoměna nejsou u spících chobotnic a sépií nic neobvyklého a někdy kopírují sekvenci běžnou při lovu kořisti. Vědci také ukázali, že možnost přehrávání událostí, které zvíře během dne zažilo, způsobuje lepší uložení do paměti (oproti jedincům, kteří takto „nesnili“).
Výzkum snů je poměrně složitý – používají se při něm jak alternativní výzkumné metody (spánkové pohyby a vokalizace), tak i pokročilé techniky zobrazující neurální aktivaci. Můžeme sice popsat pozorované chování, ale tyto metody zatím nejsou schopné jednoznačně rozhodnout, zda se například u Heidi opravdu jedná o sny, nebo pozorujeme pouze náhodný sled chování, který nám zdánlivě dává smysl, ale se sněním ve skutečnosti nemá nic společného. Jedním z hlavních vědeckých pravidel totiž je nevymýšlet složité interpretace a vysvětlení, pokud pro to nemáme dostatečně silná data. Na otázku, která zvířata sní, tedy zatím nelze jednoznačně odpovědět.
Foto v záhlaví Shutterstock.com.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.