Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Obvykle se sice v souvislosti s cukry mluví o savcích a ještě častěji pouze o člověku, ale receptory pro detekci sladkého můžeme nalézt i u jiných živočichů, např. ještěrů a ryb.
Evoluční původ touhy po cukrech jde totiž dál do minulosti, než došlo k oddělení samostatné linie savců. V posledních letech se proto vědci odklání od názoru, že by šlo o evoluční novinku savců (nebo dokonce lidí) a přiklání se spíše k názoru, že vyhledávaní a preference cukrů je společná mnohem většímu spektru živočichů.
Není ale pravidlem, že by úplně všichni živočichové vyhledávali cukr. Pokud se nějaká skupina živočichů živí takovým způsobem, že daný receptor nepotřebuje (vzhledem ke svému způsobu života nemá potřebu tak velkého množství cukru v potravě), postupně o něj v průběhu evoluce přišla. Jako příklad můžeme uvézt třeba kočkovité šelmy, které se živí masitou stravou a nalezneme u nich pouze jakési rozpadlé relikty receptoru TAS1R2 (tak se nazývá jeden z receptorů umožňujících zpracování sladkých chutí). Dále můžeme jmenovat například některé vodní savce (vydry, delfíny a lachtany), kteří schopnost „chutnat“ sladké ztratili pravděpodobně proto, že konzumují svou potravu vcelku a tudíž pro ně informace z chuťových pohárků není tak důležitá (navíc také konzumují převážně masitou stravu). Výzkumy také ukazují, že různé druhy dokážou vnímat třeba jen některé z cukrů (ať už monosacharidů, disacharidů, či složitějších cukrů), což pravděpodobně také souvisí s tím, jaké sacharidy potkávají ve své běžné stravě.
Foto v záhlaví: Špaček obecný (Sturnus vulgaris). Foto Depositphotos.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.