Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Možných příčin úmrtí je zde hned několik, ve většině případů se pravděpodobně bude jednat o kombinaci více faktorů.
Hlodavci jsou díky své malé váze vůči pádům z výšek poměrně rezistentní, takže vnitřní zranění bude spíše minoritní příčinou úhynu jedinců, které v jámách nacházíte. Bude se pravděpodobně jednat o kombinaci stresu z neznámého prostředí, odkud se zvíře nedokáže dostat (případně vyčerpání ze snahy vyskočit či se nějak prohrabat), nedostatku potravy a tekutin (to však platí pouze pro opravdu malé hlodavce, třeba potkan už by přes noc v jámě vydržel) a v nepříznivých teplotních podmínkách bude u malých hlodavců hrát roli i absence úkrytu a následné podchlazení organismu. Jedinci, kteří v jámách přežijí do rána, jsou tedy pravděpodobně zvířata, která tam spadla až později v noci, případně jedinci ve velmi dobré tělesné kondici. V případě malých hlodavců však hraje poměrně velkou roli i zmiňovaný stres. Při terénních výzkumech se nám občas stává, že nalezneme past, kam se hlodavec chytí pouze za jeden prst, a přesto následně zemře, ačkoliv mu past rozhodně nezpůsobila tak silné zranění, aby jeho následky nemohl přežít.
Určitě je možné, že jeden jedinec do rána zabije druhého, ale zde velice záleží na konkrétním druhu jednotlivých zvířat i jejich pohlaví. Pokud by Vám do jámy například spadla jedna myšice křovinná (Apodemus sylvaticus) a jedna myšice temnopásá (Apodemus agrarius), tak byste si mohli být téměř jisti, že myšice temnopásá se v přítomnosti většího a agresivnějšího druhu nedožije rána. Drobní hlodavci jsou zvířata s rychlým metabolismem a zvláště v období nedostatku potravy nepohrdnou snadno dostupnými bílkovinami, což ve Vašem případě představuje mrtvé tělo druhého zvířete. Toto „vylepšování jídelníčku“ není neobvyklé ani v příbuzenských skupinách hlodavců, kteří jsou drženi v chovech (tedy v podmínkách konstantní teploty a dostatku potravy), v tomto případě však nedochází k zabití dalších zvířat, nýbrž jen o využití čerstvých mrtvol. Možná jste si všimli, že většinou bývají sežrány energeticky nejvýhodnější části těla, konkrétně oči a mozek, až poté bývá konzumováno svalstvo mrtvého jedince.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.