Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Bolest je třeba rozdělit na dva "typy". Tím prvním je rychlá reflexivní reakce na bolest - tzv. nociocepce. Druhý "typ" bolesti - vědomé prožívání bolesti - je úzce spjat s pociťováním negativních emocí.
I. Nociocepce je běžná napříč živočišnou říší a vyskytuje se téměř u všech živočišných kmenů. Z bezobratlých živočichů je nociocepce nejvíce zkoumána na háďátku obecném, octomilce obecné a zeji kalifornském. Byla však prokázána i u takových živočichů, jako jsou vločkovci (amébovité organismy tvořené dvěma vrstvami buněk) či houbovci. U prvoků, na které se tážete, byly nalezeny geny a receptory homologické s nocioceptory běžnými v živočišné říši, to znamená, že tyto znaky byly zděděny od společného předka. U prvoků však pravděpodobně slouží jako jakési senzory v kontaktu s okolním prostředím a jejich souvislost s vnímáním bolesti je zatím otevřenou otázkou.
II. Už z popisu druhého typu bolesti ("vědomé prožívání spojené s negativními emocemi") je jasné, že není lehké jasně říci, kteří živočichové něco takového zažívají a kteří ne, protože živočichové nám svoje pocity nemohou jednoduše sdělit. Vědci proto používají různé metody, pomocí nichž se snaží prožívání bolesti u ostatních druhů popsat a pochopit. Za tímto účelem se používá například měření fyziologických reakcí (změny v tepové a dechové frekvenci, dilatace zorniček a další parametry), sleduje se působení látek tlumících psychické reakce na bolest (opioidů a jiných analgetik), případně se podrobně pozoruje chování zraněných zvířat. Mezi běžné známky prožívané bolesti patří například olizování ran, zvuky značící silný stres (například kňučení), vyhledávání úkrytů či vyhýbání se „nebezpečnému“ místu.
Otázka prožívání bolesti je ve vědeckých kruzích poměrně hodně studovaná a diskutovaná, jelikož úzce souvisí s životní pohodou (welfare) zvířat a tím pádem i s jejich právní ochranou. Český právní řád staví na poznatcích vědy a v současné době připouští bolest (ve smyslu vědomého prožívání bolesti) u všech obratlovců (od určitého vývojového stádia) a u hlavonožců.
Ilustrace Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.