V jaké vzdálenosti se doporučuje sázet platan od budovy?
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Centrozom (nebo centrozóm) je buněčnou organelou, která se typicky nachází v blízkosti jádra buňky, kde slouží jakožto hlavní organizační centrum mikrotubulů, tj. jedné složky cytoskeletu.
Pravopisně správnější je ovšem moderní varianta s koncovkou -zóm, ačkoliv česká mutace Wikipedie uvádí koncovku -zom; existuje též ve starší variantě centrosom, v překladu tedy centrální tělísko (neboť soma = tělo) U živočichů se centrozóm skládá ze dvou válcovitých centriol a bílkovinné hmoty zvané pericentriolární matrix, která dvojici centriol obklopuje. Na povrchu celého útvaru jsou četná místa, odkud mohou vyrůstat (polymerovat) mikrotubuly. Trubicovité centrioly uvnitř centrozómu jsou tvořeny také mikrotubuly, konkrétně devíti trojicemi mikrotubulů, které jsou uspořádány tak, že tvoří již zmíněný válcovitý útvar.
Během buněčného cyklu živočišné buňky skutečně dojde ke zdvojení centriol uvnitř centrozómu. Nikoliv rozdělením, nýbrž vznikem nových dceřiných centriol, přičemž každá z nich má osu kolmo na jednu původní mateřskou centriolu. Při zahájení mitózy se pak celý centrozóm rozdělí na dva, každý nově zformovaný centrozóm obsahuje jednu mateřskou a jednu dceřinou centriolu. Tyto dva centrozómy pak tvoří póly dělícího vřeténka, které hraje klíčovou roli při rozchodu chromómů během jaderného dělení.
Je třeba však mít na paměti, že ani v živočišných buňkách nemusí vždy centrozóm centrioly obsahovat, výjimky najdeme např. u octomilky nebo háďátka. Buňky mnohých rostlin a hub pak systém centrozóm–centrioly zcela postrádají.
Obrázek v záhlaví: Shutterstock.com
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Všechny šelmy (nehledě na to, na jakém kontinentu se nachází a o jaký druh se jedná) loví proto, aby se najedly, nikoliv ze zábavy či krvelačnosti.
8x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.