Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Při „cold brew“ se množství namletých kávových zrn přelije studenou vodou nebo vodou pokojové teploty a nechá se macerovat 12 až 24 hodin. Posléze se macerát zfiltruje a takto připravená káva se podává.
Oproti klasické kávě má „cold brew” menší kyselost kvůli nízkému obsahu titrovatelných kyselin a nižší množství antioxidantů, obsah kofeinu je přibližně stejný (1,2).
U zeleného čaje je dobré mít teplotu vody pod 80 °C, jelikož při vyšších teplotách dochází k zvýšenému uvolňování taninů do vody a tudíž ke zvýšené hořkosti nápoje. Naopak pokud je zelený čaj macerován ve studené vodě, podle studií obsahuje více antioxidantů než při klasickém louhování v horké vodě, jelikož nedochází k jejich degradaci, ale má zase nižší obsah kofeinu (3).
Obecně k účinnější extrakci látek do kapaliny dochází při zvýšené teplotě a tlaku (některé látky ale při vyšší teplotě degradují). Záleží dále také na velikosti částic, ze kterých je daná látka extrahována (čím menší částice, tím lepší extrakce) a rovněž na použité kapalině pro extrakci (některé látky jsou hydrofobní, tedy extrahují se lépe např. do olejů a některé hydrofilní, extrahují se lépe např. do vody) a v neposlední řadě na době extrakce.
Nejvhodnější způsob přípravy se ale obecně určit nedá, je totiž důležité, jak dobře se dané látky do vody extrahují, a to závisí na jejich vlastnostech a struktuře a stabilitě konkretních látek, které chceme z byliny/kávy/čaje získat.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.