V jaké vzdálenosti se doporučuje sázet platan od budovy?
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Určitě se nejedná o slepence, protože slepence jsou sedimentární horniny. Vznikají z valounů jiných hornin spojených tmelem nebo zakladni hmotou. Na fotkách jsou výlevné vyvřelé horniny obsahující tzv. melafyry a jejich brekcie.
Útvary (tzv. mandle) v hornině představují dutiny po uniklých vulkanických plynech, do kterých se dostávají minerální roztoky a následně se sráží. Tím v dutině vykrystalizuje nějaký minerál. Většinou se jedná o křemen, ale variant je nepřeberné množství.
Jistá míra podobnosti se slepenci zde ovšem je. Vulkanické horniny někdy tvoří tzv. vulkanické brekcie - v podstatě "vulkanické analogie slepenců". Materiál je vulkanického původu a při výstupu k povrchu nebo už i na povrchu (třeba při tečení lávového proudu, při explozi po kontaktu s vodou, ...) dojde k jeho rozlámaní a opětovnému "stmelení". Do tohoto procesu mohou být zapojeny i fragmenty hornin z okolí, tedy ne nutně jen magmatického původu. Nicméně, označovat takové horniny jako slepence, není šťastné, protože pojem "slepenec" si terminologie vyhradila pro horninu sedimentárního původu navíc se zaoblenými klasty (úlomky).
Pokud ale dojde k "rozlámaní" už zcela utuhlé vulkanické horniny působením činitelů, které s jejím vulkanickým původem nemají nic společného, a následně jsou takové úlomky opět ztmeleny do nové horniny v průběhu sedimentárního procesu, pak už se o slepenec (příp. brekcii, pokud jsou ulomky stále ostrohranné po pouze kratkém transportu) skutečně jedná, Původ horniny je sedimentární, ačkoliv úlomky jsou původně vulkanity.
Foto v záhlaví Jindřich Verner.
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Všechny šelmy (nehledě na to, na jakém kontinentu se nachází a o jaký druh se jedná) loví proto, aby se najedly, nikoliv ze zábavy či krvelačnosti.
8x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.