Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Ano, jedná se skutečně o kudlanku nábožnou. Je to další důkaz její expanze – zvětšování areálu výskytu.
Paní Andrea Prudilová nám napsala: „Na začátku září jsem v obci Brněnec (Pardubický kraj, okres Svitavy) objevila nádhernou kudlanku, pravděpodobně nábožnou. Jak mě, tak místní zahrádkáře překvapilo, že se vyskytuje i v těchto severnějších polohách ČR. Myslíme si, že nejde o zvíře vypuštěné například nějakým chovatelem, neboť po bližším zkoumání sousedé tvrdili, že minulý rok zde byla také. Jako důkaz posílám foto.“
Zoologa Petra Janštu tato zpráva velmi potěšila:
„Máte pravdu, je to kudlanka nábožná. Myslím, že jde určitě o jedince či populaci, která se tam rozšířila z lokalit v okolí. Nicméně původ kudlanek v Čechách je stále nejistý. Nevíme, zda úplně první český jedinec pocházel z nějakého zavlečení lidmi, nebo přirozeně přicestoval z Moravy, kde se kudlanka vyskytuje. Každopádně moc děkuji za informaci o nálezu!
Nejbližší lokality, které známe z předchozích let, jsou například Žehuňská obora na Kolínsku či lokalita Plachta a přilehlé xerotermní (suché a teplé) biotopy u Hradce Králové.“
Kudlanka nábožná se v poslední době šíří stále více na sever. Zoologové Petr Janšta a Petr Šípek o tom letos psali v časopise Přírodovědci.cz (číslo 1/2013, strana 22–23, článek Hmyzí druhy na postupu):
„Nedávno prodělala obrovskou expanzi, tedy zvětšení areálu výskytu, kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Do konce minulého století jsme se s ní setkávali pouze v nejteplejších stepních oblastech jižní Moravy. Během posledních šesti let však byla zjištěna na mnoha dalších místech Moravy; nejsevernější nálezy pocházejí až z Opavska. Dnes existují i stabilní populace ve středních a východních Čechách, konkrétně v Polabí. Nové lokality tohoto velkého predátora se často objevují blízko důležitých dopravních koridorů – silnic a železnic. Je proto možné, že kudlanka při svém postupu využila ‚stopování‘: nechala se zřejmě pasivně převézt nějakým dopravním prostředkem.“
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.