Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Existují dobré vědecké důvody, proč vymezit samostatný Jižní oceán. Jeho „úřední zavedení“ ovšem komplikují mezinárodní politické spory.
Jižní oceán byl uznán již 24. ledna 1845 mezinárodní komisí Královské zeměpisné společnosti v Londýně jako pátý oceán, i když s problematickým vymezením hranic. Někdy se udávala hranice na 67°30´ jižní šířky (j. š.), jindy 60° j. š. nebo dokonce 55° j. š.
Mezinárodní hydrografická organizace IHO vydala v roce 1953 speciální publikaci No. 23 Limits of oceans and seas (3. vydání), která Jižní oceán nevyčleňuje. Od roku 1986 se jedná o aktualizaci publikace a připravuje se 4. vydání, v němž by se měl Jižní oceán objevit.
Publikace ovšem zatím nebyla ratifikována a vydána. Hlavním důvodem jsou politicky podmíněná rozdílná stanoviska k hranicím některých moří (například v oblasti Korejského poloostrova). Oficiálně tedy stále platí 3. vydání.
IHO uznala Jižní oceán na jaře roku 2000. Z 68 států se jich k existenci oceánu vyjádřilo 28 – všechny kladně kromě Argentiny. Název Jižní oceán obdržel 18 hlasů, alternativou byl Antarktický oceán. Diskuse o severní hranici trvala několik let. Nakonec 14 hlasů zvolilo hranicí 60° j. š.; další alternativy byly úroveň 55° j. š., případně 35° j. š.
Existenci Jižního oceánu stále popírají některé významné světové geografické organizace. Některé národní hydrografické komise si zas definují vlastní hranice. Velká Británie například používá linii 55° j. š.
Proč vlastně vymezit Jižní oceán? Silným důvodem je nezávislost jeho systému mořských proudů. Převládající západní větry způsobují v této oblasti vznik nejmohutnějšího oceánského proudu na Zemi – Západního příhonu. Ten prakticky izoluje Antarktidu od teplých proudů, které sem směřují z tropických oblastí. Místo styku teplejší vody s chladnou vodou ze Západního příhonu se nazývá zóna konvergence. Právě ona by měla být z vědeckého hlediska hranicí Jižního oceánu; její poloha se ovšem mění během roku.
Chladnější voda se v zóně konvergence zanořuje pod teplejší vody a teplota na hladině oceánu se skokově mění o 3 až 5 °C. Jedním z důsledků je vznik přírodní bariéry pro pohyb živočišných druhů. Na každé straně této oceánské hranice proto nalézáme jiná společenstva mořských živočichů.
Názvoslovná komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního pojem Jižní oceán neuznává. Přiklání se k dělení světového oceánu dle třetího vydání výše zmíněné publikace No. 23, podle níž je pobřeží Antarktidy omýváno Atlantským, Indickým a Tichým oceánem.
Kartografie Praha zatím ve svých atlasech Jižní oceán také nezobrazuje. Důvodem je jeho prozatímní oficiální neexistence a hlavně nejasné vedení jeho hranice. Jak jsme totiž zmínili výše, panuje na hranici Jižního oceánu více názorů. Například Austrálie označuje ve svých mapách jako Southern Ocean oblast od svého jižního pobřeží k pobřeží Antarktidy.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.