Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Nehet se odborně nazývá nehtová ploténka. Podívejme se nejdřív na jeho anatomii.
Přehyb kůže přes okraj nehtu je takzvaný nehtový val. Pochopitelně chybí na přední straně, tedy na samé špičce prstu. Zde se nehtová ploténka pomalu vysouvá ven a musí být zkracována. Zespoda vpředu lehce přirůstá tenounká prokrvená kůžička – hyponychium. Pokud je hyponychium bledé, může to indikovat pokles červených krvinek a počínající anemii (česky chudokrevnost).
Na opačné straně nehtové ploténky vidíme eponychium – ztenčený okraj přehybu kůže přes kořen nehtu. Boční nehtové valy obklopují nehet v lůžku a uzavírají kompletní nehtovou jednotku. Kořen nehtu spočívá pod eponychiem na silnější ploténce, takzvané nehtové matrix. Ta odpovídá zárodečné vrstvě kůže (stratum germinativum).
V matrix jsou živé buňky, které se neustále dělí a vytlačují starší buňky směrem k hyponychiu, kde se zplošťují a rohovatí (tvoří se v nich bílkovina keratin). Odtud nehet roste, a to tak, že se nové rohovité buňky spojují s nehtovou ploténkou. Rychlost růstu je průměrně 3 milimetry za měsíc; pomaleji se prodlužují nehty na palcích, nejrychleji na prostřednících.
Růstová zóna nehtové matrix sahá až pod průsvitnou část nehtu, kde je patrná jako bělavé měsíčkovité místo označované termínem lunula. Tento měsíček nemusí být vidět na všech prstech, téměř vždy je však přítomný na palci. Větší část nehtové ploténky je pevně – ale přesto dostatečně pružně pro růst – připojena na takzvanou sterilní matrix. Ta obsahuje ještě ne zcela zrohovatělé buňky kůže, které přisedají na vazivo škáry a tvoří s nimi nehtové lůžko. Po něm se nehet sune dopředu.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.