Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Často nás prosíte o určení zkamenělin, které nacházíte na svých výpravách do přírody. Letos na podzim jste se pochlubili dvěma zajímavými kousky z prvohorních moří.
Dotaz: Skoro každý víkend chodíme s kamarádem na trilobity. Jednou jsem ale našel tuhle podivnou zkamenělinu. Kamarád uvažuje, že je to lilijice. Má pravdu?
Ptá se: Petr Sompek
Odpověď: Kamarád má pravdu – na fosilii jsou zachovaná ramena lilijice, pravděpodobně nějakého druhu z podtřídy Camerata. Tyto lilijice mívají vakovitý kalich, větvená ramena a jsou hojně zastoupeny v horninách siluru i devonu Českého masivu. Některé z nich mohou být stratigraficky významné, tedy důležité pro určování stáří hornin.
Dodejme ještě, že lilijice (Crinoidea) jsou výhradně mořští živočichové. Živí se především mikroorganismy, které filtrují z vody pomocí svých ramen. Systematicky náleží společně s dnešními hvězdicemi, hadicemi, ježovkami a sumýši do kmene ostnokožců (Echinodermata).
Dotaz: Jeden z našich žáků mě požádal o určení zvláštního nálezu. Jde o kámen, který vylovil z Komárovského rybníka v CHKO Český ráj blízko Sobotky. Vzhledem neuvěřitelně připomíná rourky z plodnice nějaké houby. Velmi by nás zajímalo, o co se jedná.
Ptá se: Markéta Čechová, ZŠ a MŠ Sázava
Odpověď: Váš zvláštní kámen je také zkamenělina, pravděpodobně koloniální korál patřící do podtřídy Tabulata. To byla významná skupina korálnatců, rozšířená především v paleozoických (prvohorních) mořích. Podle tvaru jednotlivých koralitů („rourek“) by mohlo jít o zástupce význačného rodu Favosites. Tabulátní koráli jsou hojní v našich horninách silurského a devonského stáří.
Otázka je, jak se kámen dostal do rybníka v Českém ráji. Všude v okolí jsou pouze křídové a mladší horniny, takže kámen tam zřejmě přicestoval nějakou náhodou.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.