Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Snahy o hierarchické třídění všeho živého jsou známy již od starověku.
Systém organismů byl až do 19. století vytvářen především na základě srovnávání vnější podoby a vnitřní stavby, tedy morfologie a anatomie. Význam jednotlivých znaků však byl dán především subjektivním (předpojatým) pohledem konkrétního badatele. Od 20. století se ale začaly rozvíjet metody, které poskytovaly výsledky čím dál víc nezávislé na pozorovateli.
Zdaleka nejdůležitějším souborem znaků, podle nichž dnes třídíme organismy, jsou různé vlastnosti DNA – počínaje počtem a stavbou chromozómů až po pořadí nukleotidů (základních stavebních kamenů genetické informace). Znaky založené na DNA změnily v průběhu druhé poloviny 20. století velmi dramaticky náš pohled na rozmanitost života.
Výzkumy prováděné v posledních 25 letech byly natolik převratné, že k podstatným změnám v uspořádání a pojetí jednotlivých skupin organismů došlo hned několikrát. Pokud bychom srovnali například knihy zabývající se systémem rostlin vyšlé v 80. letech dvacátého století, koncem 90. let a v současnosti, pak bychom zjistili, že se od sebe zásadně liší. S trochou nadsázky vypadají, jako by popisovaly květenu různých planet.
Soudobá taxonomie (věda o třídění organismů) také postupně klade čím dál menší důraz na velké množství hierarchických kategorií – k nimž patří říše, podříše, nadkmen, kmen, podkmen a další až po poddruh či formu. Více pozornosti se dnes věnuje uspořádání do jakýchsi příbuzenských stromečků (kladogramů), které si můžeme snadno představit jako rodokmeny.
Všechno podobné třídění má však jen charakter berličky pro naše vnímání života, a nesmíme je proto přeceňovat. Velkým problémem jsou pro taxonomii například druhy vzniklé křížením. Nikdy nebudeme schopni dosáhnout úplně pravdivého systému organismů – ale můžeme se mu snažit co nejvíce přiblížit.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.