Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Pavouk na vašem snímku by mohl být buď slíďák balkánský (Geolycosa vultuosa), nebo slíďák tatarský (Lycosa singoriensis), největší středoevropský pavouk vůbec.
Podle fotografií nelze pavouky bohužel jednoznačně určovat do druhu. K tomu je téměř vždy zapotřebí detailní studium pohlavních orgánů pomocí stereoskopické lupy.
Nicméně oba zmínění slíďáci na jihozápadním Slovensku v příhodných podmínkách běžně žijí. Jejich samičky mohou mít tělo dlouhé až 3,5 centimetru. Rozpětí nohou dosahuje i oněch 7 centimetrů, jak píšete. (Pro srovnání uveďme, že někteří naši běžní pokoutníci mají rozpětí nohou až 11 centimetrů.)
Oba druhy jsou doma v Panonii, tedy v Maďarsku, na jihozápadním Slovensku a dále směrem na jihovýchod. Nejsou pro člověka nebezpečné, ale v případě sebeobrany dovedou kousnout. Následky kousnutí jsou podobné jako po píchnutí špendlíkem. Rána jen bolí – pozor ovšem na druhotnou infekci, která se do ní může dostat.
V České republice žije pouze slíďák tatarský, který u nás v 50. letech minulého století dosahoval až na střední Moravu. Poté na území ČR vyhynul, ale v současné době se k nám opět od jihu rozšířil. Na Slovensku se vyskytuje stále.
Slíďák tatarský si vyhrabává nory v zemi. Proto ho na jižní Moravě potkáte třeba i na zahrádkách, kde může svou velikostí docela vylekat. Více se o tomto druhu dozvíte ve článku časopisu Živa. Slíďák balkánský žije podobným způsobem.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
13x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.