Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Tentokrát jsou to "brouci" bez uvozovek. Jde o sice na první pohled trochu podivné, ale přeci jen zástupce hmyzího řádu brouků (Coleoptera).
Brouci jsou typičtí především tím, že mají první pár křídel přeměněný v kryjící krovky (elytrae). U těchto zástupců majkovitých brouků (čeleď Meloidae), které se vám podařilo vyfotit, však krovky nekryjí celý zadeček, proto ten zvláštní "nebroučí" zjev. (Kratší krovky mají ale i zástupci několika jiných skupin brouků, například drabčíci.) Tento design však nemají zdaleka všichni majkovití brouci - například i od nás známí puchýřníci, které mezi ně také řadíme, mají krovky řádně "broukovité".
Majky jsou typickými "posly jara" - dospělci začínají být k vidění s prvními teplými dny. To, při čem jste je přichytil, opravdu není zápas, ale právě to druhé :-). Jedinec nahoře (celkově menší a s kratším zadečkem, tedy i krátké krovky se na něm jeví delší) je sameček, dole pak samička. Po spáření naklade tisíce vajíček do půdy - proto opravdu potřebuje tak velký zadeček. Z vajíček se vylíhnou larvičky, které pak čekají na květech na samotářské včely, v jejichž hnízdech se na úkor svých hostitelů vyvíjí.
Na snímku je druh Meloe proscarabeus, tedy majka obecná. Stejně jako v případě její příbuzné majky fialové (M. violaceus) jde o druh, jehož hemolymfa (obdoba krve obratlovců) obsahuje jedovatou látku kantaridin. Nedoporučuji tedy brát tyto brouky do rukou.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.