Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Mnoho vědců si skutečně myslí, že velcí býložraví dinosauři ze skupiny sauropodů (kam patří třeba Apatosaurus, Brachiosaurus nebo Diplodocus) si ve vodě mohli kompenzovat svou obří váhu.
Ondřej Moravčík nám napsal: „Dobrý den, na idnes.cz jsem četl článek o tom, jak to měli velcí sauropodi nejspíše těžké při rozmnožování. Ve fotogalerii byl uveden odkaz na váš web. Napadla mne jedna věc – nemohli si množení třeba usnadňovat ve vodě?“
Magistr Karel Cettl, paleontolog, výtvarník a autor rekonstrukcí vymřelých živočichů, odpovídá:
Teorii o páření sauropodů ve vodě zastává řada renomovaných paleontologů. Nicméně se jedná pouze o teorii. V paleontologickém záznamu nebyla tato domněnka nikdy nijak potvrzena – ani nálezem stop.
Pro mne osobně je v této otázce mnoho neznámých. Pokud bychom zmíněné teorii věřili, k páření by nejspíš docházelo ve větších mělčích jezerech, aby se tvor stále dotýkal dna všema čtyřma nohama. Dost dobře si neumím představit, že by se samotný akt odehrával na otevřené vodě, například v moři nebo ve velmi hlubokém jezeře. To by bylo těžší než na souši a samice by se skoro jistě utopila. Zvířata s dlouhým krkem a ocasem by byla v hustším vodní prostředí zřejmě dost neobratná.
Další problém vidím v materiálu dna. Kdyby bylo hodně bahnité, už by se z něj dinosaurus nemusel nikdy dostat. Uvízl by v něm podobně jako traktor v rybníku a je otázka, zda by měl dost síly se z bahna vyprostit. Při chůzi se totiž většina sauropodů musela dotýkat země třema nohama ze čtyř, tedy v podstatě „krokovat“.
Oblasti mořských pláží můžeme rovnou vyloučit kvůli příboji, kterému by zvířata musela vzdorovat. V nějaké klidné přímořské laguně by ale páření asi probíhat mohlo. Pak by dinosauři mohli dokonce (aspoň teoreticky) migrovat na jakási trdliště.
Existují nicméně i novější hypotézy. Ty tvrdí, že z důvodů popsaných výše se sauropodi naopak vody báli.
Ještě jednou musím upozornit, že jde jen o teorie, které zatím nejsou nijak prokázané. Při jejich koncipování se vychází zejména z anatomie zvířat a z jejich celkových rekonstrukcí. Rekonstrukce zahrnují hmotnost tvora, odhadovaný způsob života a různé pohybové schopnosti – třeba maximální kloubní rozsah nebo schopnost ohybu krku, ocasu a končetin.
Myslím, že pravda bude někde mezi. Dle mého názoru se sauropodi určitě dokázali rozmnožovat na souši, i když to pro ně bylo komplikované. Vodní prostředí zřejmě dvakrát nevyhledávali, ale občas mohlo páření proběhnout i ve vodě. Že by se ovšem rozmnožovali výhradně ve vodě, to se nedomnívám. Jednalo se spíše o doplňkovou strategii.
U jiných skupin dinosaurů, jako byli například masožraví teropodi, bych páření ve vodě vyloučil. Nicméně třeba u středních ceratopsidů (Styracosaurus, Triceratops a další) si ho představit umím.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.