Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
"Housenky" na fotografii jsou nejspíš vyloučené články tasemnice psí (Dipylidium caninum) obsahující vajíčka parazita.
Pro srovnání se můžete podívat na video, kde je typický pohyb článků vidět: https://www.youtube.
Dospělci tasemnic psích žijí ve střevě svých hostitelů, infekce je obvykle bezpříznaková. Psi se nakazí pozřením blechy nebo všenky, v nichž se nachází larvální stadium tasemnice. Celý životní cyklus je hezky znázorněn zde: https://www.cdc.gov/dpdx/
Tasemnicí psí se může výjimečně nakazit i člověk, a to v případě, že by (stejně jako pes) pozřel infikovanou blechu nebo všenku. Infekce lidí jsou proto vzácné (většinou jde o děti) a zpravidla také bezpříznakové.
Psa bych tedy doporučoval odčervit a také zbavit blech/všenek. Důležité je i vyčištění pelechu či boudy, kde se mohou nacházet jejich larvy. Ty jsou v přenosu parazita klíčové, pozřou totiž jeho vajíčka uvolněná z vyloučených článků a umožní mu další vývoj.
V případě hlubšího zájmu o parazity doporučuji knihu "O parazitech a lidech", která obsahuje i kapitoly věnované parazitům v našich zeměpisných šířkách: http://www.tridistri.cz/oparazitechalidech?ItemIdx=3
Kniha v roce 2019 získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Naučná literatura.
Parazitům je také věnováno celé jedno číslo fakultního časopisu Přírodovědci.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.