Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Určování pavouků z fotografií je vždy velmi ošemetná záležitost.
Do druhu se dají určit zpravidla jen dospělci pavouků – a to podle struktury kopulačních orgánů, které jsou ovšem vidět pouze pod stereoskopickou lupou. V případě cizokrajných druhů je věc ještě mnohem složitější, protože (zejména v Asii) nejsou tito bezobratlí zdaleka tak probádáni jako v Evropě. V těchto případech lze pavouky často zařadit nanejvýš do čeledi.
K vaší fotografii mohu říci tolik, že se jedná o zástupce čeledi Nephilidae (používá se pro ně české jméno nefila). Je to samička – samci jsou totiž tak miniaturní, až by člověk skoro nevěřil, že obě pohlaví patří k sobě.
Nefily si staví ohromné dvourozměrné kolové sítě jako naši křižáci. Sítě jsou velmi pevné, takže mohou ulovit i drobné ptáky. Vlákna některých druhů mohou mít zlatavý nádech. Uvažovalo se i o jejich praktickém využití pro tkaní látek, ale kvůli kanibalistickým sklonům a problémům s chovem v zajetí bylo od této myšlenky upuštěno.
Na světě žije celkem 61 druhů čeledi Nephilidae, řazených do čtyř rodů. Ani určení do rodu není bohužel z vašeho snímku možné. Fotografie není dostatečně detailní, aby například byly na hlavohrudi vidět výrůstky, které by ukazovaly na zástupce rodu Nephila.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
13x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.