Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Bzučení vos, včel, much nebo komárů nevyhnutelně vzniká během vibrací (chvění) jejich blanitých křídel. Zvuk vydávaný hmyzem je tím vyšší, čím vyšší je frekvence mávání křídly.
Jak by se třeba komárům hodilo, kdyby přilétali k našemu uchu zcela potichu a mohli nerušeně sát naši krev! Jenže to z principu nejde – komáři prostě bzučet musí. Mohli by mávat křídly rychleji, čímž by se vyluzovaný zvuk dostal nad horní hranici slyšitelnosti u lidí. Tento přístup se jim ovšem nevyplatí, protože by pro ně byl příliš energeticky náročný. Raději tedy zkusí přiletět hlučně a doufají, že už tvrdě spíme.
U vos a včel má navíc bzučení některé důležité role. Předně funguje jako výstražný signál. Řada druhů pestřenek dokonce napodobuje vosy nejen výstražným zbarvením či pohybem, ale i frekvencí bzukotu. „Maskují“ se tak za nebezpečné vosy, ačkoliv samy nebezpečné nejsou.
Můžete také pozorovat, že vosy a sršni začnou při vyrušení vydávat výraznější zvuk. Dávají vám tím najevo, abyste si s nimi nezahrávali. Zesílení zvuku dosáhnou tak, že změní frekvenci kmitání křídel. Rovněž mohou mírně změnit naklonění křídel, aby byl odpor vzduchu větší a vznikaly silnější vibrace.
Horní foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris). Zdroj Wikimedia Commons, autor Soebe, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.