Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Hlízkové bakterie jsou něco mezi anaeroby a snad i mikroaerofily, čili nízká koncentrace kyslíku je přímo nezabíjí, ale vyloženě prostředí s kyslíkem nevyhledávají.
A to i kvůli nastavení svého metabolismu směrem k fixaci vzdušného dusíku, což je striktně anaerobní proces. Proto jim rostlina kolem jejich buněk vytváří "hlízku", a tak jim poskytuje prostředí vyplnění leghemoglobinem (na řezu má narůžovělou barvu) - vysokoafinitním vychytávačem kyslíku, který je chemicky příbuzný s naším hemoglobinem, a to proto aby difúzi kyslíku k symbiotickým bakteriím eliminoval. Tímto filtrem dusík prochází, ale kyslík již ne.
Fixace dusíku se objevuje i u jiných mikroorganismů - např. u sinic. Sinice mohou v parných letních měsících na přehradách přerůst řasy, které si samy dusík fixovat neumí, a tak nám znepříjemnit koupání a vodu znehodnotit i co do pitnosti (mohou totiž tvořit jedovaté cyanotoxiny.) Fixace dusíku u nich je zajímavá, různé druhy k ní přistupují různým způsobem - jedny pro ni dedikují speciální buňky, které nefotosyntetizují, nevytvářejí kyslík, jsou proto průhledné, mají velmi tlusté buněčné stěny a od aerobního prostředí kolem se tak snaží chránit svůj dusík-fixující aparát. Jiné fixují vzdušný dusík přímo ve fotosyntetických buňkách, ale během noci, kdy světelná fáze fotosyntézy produkující kyslík neprobíhá, naopak buňky dýchají a kyslík spotřebovávají.
Obrázek v záhlaví: Hlízky čili noduly na kořenech sóji. Foto Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.