Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Podobně jako jejich jmenovci z Divokého západu disponují velmi hlučnou zbraní, která dobře poslouží k obraně před nepřáteli i lovu kořisti. Garnát-pistolník pochopitelně nestřílí olověnými kulkami z pistole. Jeho zbraní je výrazně zvětšené klepeto, a střelou doslova vzduchoprázdno. Pohyblivý prst klepeta pistolníka je opatřen výčnělkem přesně zapadajícím do jamky na nepohyblivé části klepeta. Při bleskurychlém zaklapnutí tohoto výčnělku je vypuzena voda z jamky takovou rychlostí, že se „utrhne“ od okolí a vzniklá enkláva vzduchoprázdna, tzv. kavitační bublina, se rychlostí blízkou 100 km/hod pohybuje vpřed. Několik cm před garnátem se řádově za tisícinu sekundy zhroutí a její kolaps je spojen s uvolněním obrovského množství energie. Vzniklý zvuk může přesáhnout hlasitost 200 decibelů, teplota v nepatrném centru bubliny dosáhne k 4700 °C, a dokonce se v důsledku těchto jevů uvolní i nepatrné množství světelného záření. Zatímco uvolněné fotony vidět pouhým okem nemůžeme, „výstřel“ je slyšet velmi dobře a v případě kontaktu holé kůže se „střelcem“ ucítíme zřetelné štípnutí.
Není divu, že se jedná o velmi dobrou obrannou strategii proti predátorům a při lovu je pistolník schopen svou kořist včetně drobných rybek bez fyzického kontaktu ochromit nebo dokonce zabít. Pistolníci jsou velmi běžnými obyvateli kamenitého dna v mírném pásu i na tropických korálových útesech, na čtverečním metru jich lze najít i několik. Není proto divu, že jimi vydávané zvuky patří mezi hlavní zdroj hluku v podmořském prostředí a mnohdy negativně ovlivňují i funkci sonarů nebo podvodních komunikačních zařízení.
Foto: Garnát z čeledi Alpheidae, zvaný pistolník.
Otázka i odpověď byly zvěřejněny v Lidových novinách dne 30. 11. 2011
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.