Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Na vaší fotografii je pazourek. Tento minerál je jednou z mnoha forem křemene (chemicky oxid křemičitý, SiO2). Konkrétně se jedná o odrůdu chalcedonu.
Společně s achátem, jaspisem nebo onyxem řadíme pazourek mezi takzvané mikrogranulární neboli kryptokrystalické minerály. Nerosty z této skupiny jsou tvořeny velice malými krystaly, takže se pouhým okem jeví jako celistvé.
Jak pazourek vzniká, není zcela jasné. Zřejmě je však výsledkem diageneze – procesu, při kterém za spolupůsobení tlaku a chemických změn vznikají sedimentární (usazené) horniny. Diageneze zahrnuje pochody měnící jak minerální složení, tak texturu a strukturu sedimentu. Texturou rozumíme prostorové uspořádání minerálů v hornině, zatímco struktura popisuje tvar, velikost a vzájemné vztahy stavebních součástí horniny.
Pazourek nacházíme ve formě pecek, konkrecí či mandlí v usazených horninách, jako jsou vápence nebo křídy. Zbarvení pazourku je velmi rozmanité: od tmavošedé a modré přes tmavě hnědou až k černé.
Pazourek se vyznačuje vynikající štěpností a okem viditelným lasturnatým lomem. Při štípání vznikají ostré hrany. Jelikož se jedná o formu křemene, vyniká pazourek také tvrdostí. Toho využívali především pravěcí lidé v období paleolitu, tedy starší doby kamenné. Lovci i sběrači používali tento kámen v nejrůznějších obměnách na kopí, sekery nebo pěstní klíny (které sloužily například k řezání masa ulovených zvířat a ke zpracování kůží).
V pravěku se dostal pazourek i na naše území, a to z Baltu. Transport materiálu na takovou vzdálenost se odehrál díky ledovci, který postupoval ze severu a tlačil před sebou úlomky hornin.
Pokud bychom se vydali pazourek hledat, pak nejbližší naleziště je u našich severních sousedů – v oblasti polského Krakova. Zde se vyskytují pazourky jurského stáří. O něco mladší pazourky (z období křídy) se nacházejí na pobřeží známého průlivu La Manche mezi Francií a Velkou Británií.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.