Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Nejprve si musíme ujasnit, jak vlastně může dřevo zkamenět.
První variantou je, že se zachová pouze otisk původního dřeva v nějaké usazené hornině. Často tak fosilizují například otisky vnějšího povrchu stromovitých plavuní nebo výlitky jejich dutých kmenů.
Další možností je zuhelnatění (karbonizace), které probíhá v prostředí bez přístupu kyslíku. Zuhelnatělé dřevo i jiné části rostlin můžeme najít třeba v okolí Kladna nebo v Praze v Hloubětíně.
Posledním způsobem fosilizace je takzvaná permineralizace. To je proces, při němž do dřeva pronikají anorganické látky z okolních hornin. Původní organický materiál je pak prosycen a zpevněn různými sloučeninami, jako je oxid křemičitý, uhličitan vápenatý a další.
Vaše zkamenělé dřevo bude vzhledem k velké hmotnosti nejspíš permineralizováno oxidem křemičitým. V takových případech mluvíme o silicifikovaném neboli zkřemenělém dřevě. Kvůli přítomnosti křemene má vysokou hustotu, proto jsou jeho jednotlivé kusy těžké. Zkřemenělé kmeny jsou hojné na mnoha místech České republiky – například v okolí Plzně, v Nové Pace a v Podkrušnohorské pánvi.
Železo, nebo přesněji jeho sloučeniny, se do dřeva dostanou společně s oxidem křemičitým. Ten nebývá stoprocentně čistý. Většinou obsahuje příměsi dalších prvků (železa, manganu, hliníku a podobně) či jejich oxidů i uzavřeniny (inkluze) plynů a kapalin. Tyto příměsi oxid křemičitý různě zabarvují.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.