Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Je možné, že se skutečně jedná o hálky vlnovníka jasanového (Eriophyes fraxinivorus). Tento živočich patří mezi roztoče.
Vlnovníci jsou droboučcí klepítkatci – tedy příbuzní pavouků –, konkrétně z řádu roztočů (Acari). Patří do velké skupiny sametkovců (latinsky Prostigmata, někdy také Trombidiformes). Jsou fytopatogenní, což znamená, že způsobují choroby rostlin.
Na různých rostlinách vyvolávají vlnovníci tvorbu hálek, útvarů podobných těm na vaší fotografii. V hálce pak tráví celý svůj život. To také ohromně mění jejich vzhled ve srovnání s ostatními roztoči. Mají snížený počet končetin – pouze čtyři, zatímco volně žijící roztoči jich mají osm.
Jejich nožky jsou navíc velmi krátké a vyrůstají z přední části prodlouženého těla. Zadeček nasedající celou šíří na hlavohruď je ohromně protažen a často je povrchově článkován, takže působí „zřaseným“ nebo mírně „poskládaným“ dojmem. Larvy připomínají dospělce, jen jsou menší.
Vlnovníkům jsou podobní parazitičtí roztoči z čeledi Demodicidae, česky trudníci. Ti nezpůsobují hálky, ale sídlí v mazových žlázkách v kůži. U lidí mohou být příčinou silného akné. Mají rovněž zkrácené a někdy i redukované končetiny a prodloužený zadeček.
Hálky mohou vytvářet také jiní zástupci členovců – především hálkotvorné mšice, třásněnky, dvoukřídlé bejlomorky nebo různí blanokřídlí. Abychom mohli jednoznačně určit přesného původce vámi vyfotografovaných hálek, museli bychom je tedy podrobně analyzovat.
Zajímá vás pozoruhodný svět bezobratlých živočichů? Pak si nenechte ujít Velkou výstavu bezobratlých. Koná se v botanické zahradě naší fakulty (Na Slupi 16, Praha 2) do neděle 16. června 2013.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.