Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Na vaší fotografii není celý živočich, ale svlečka neboli exuvie vážky. Jde o kutikulu (vnější kostru), které se někteří bezobratlí během života opakovaně zbavují, aby mohli růst.
Vážky (Odonata) je řád hmyzu s proměnou nedokonalou, tedy bez stadia kukly.
Larvy vážek jsou vodní; mohou žít jak ve stojaté, tak v tekoucí vodě. Jejich vývoj trvá několik let, jsou dravé a mají speciální ústní ústrojí, takzvanou masku. Masku tvoří prodloužený lžícovitě zahnutý spodní pysk přimknutý zdola k hlavě, který může larva vymrštit vpřed.
Poslední larvální stadium vážek před svlékáním do stadia dospělce vylézá z vody ven na souš. Některé larvy mohou vylézt až několik metrů vysoko! To je i případ živočicha na vaší fotografii.
Poté, co larva nalezne vhodné místo k poslednímu svléknutí, její kutikula na zádech praskne a dospělá vážka se z ní vysouká. Následně nějakou dobu sedí poblíž svlečené kutikuly, narovnává si křídla a povrch těla se jí zpevňuje. Když je vážka spokojena se stavem svých křídel, odletí.
Svlečka na fotografii patří pravděpodobně rodu Gomphus, česky klínatka. Larvy klínatek jsou mezi ostatními vážkami výjimečné svou schopností obývat tekoucí vody (větší potoky a řeky s poměrně čistou vodou). Larvy mají výrazně rozšířené nohy, dospělci jsou žlutočerně pruhovaní.
Snímek bohužel neumožňuje bližší určení, protože není dostatečně detailní. Pro určování z fotografií je vhodné zvíře vyfotografovat z několika úhlů – z boku, shora, z břišní strany. Mnohdy pomůže také detail na ústní ústrojí, stavbu končetin nebo stav křídel.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.