Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
U nezmara jsou zajímavé dva fenomény. Nezmar se skládá víceméně z rozličných kmenových buněk, které se neustále obnovují. To by ovšem k nesmrtelnosti nestačilo.
Stejně důležité je i zbavování se poškozených buněk, které u smrtelných živočichů jsou právě jedním z důvodů, proč jejich těla stárnou. Poškozené buňky v sobě akumulují mutace, jejich DNA je poškozená oxidativním stresem a za vhodných podmínek může taková buňka uniknout kontrole. To má nezmar přísně pod kontrolou a velice efektivně odstraňuje (apoptóza) staré buňky a nahrazuje je novými z poolu kmenových buněk.
Dalším důvodem proč je nezmar de facto nesmrtelný je aktivita Piwi-piRNA dráhy, která je klíčová při potlačování "skákání" transposibilních elelmentů v DNA. Tyto úseky jsou pozůstatky předešlých kolonizací našich genomů různými virovými a retrovirovými sekvencemi a buňka musí tyto úseky takříkajíc držet pod kontrolou, aby si moc "nevyskakovaly". Jak ale buňky a celý organismus stárne, tyto kontrolní mechanismy slábnou a skákající elementy se začnou častěji přemisťovat po genomu až zasáhnou nějaké citlivé místo, např. třeba řídící oblast důležitého genu apod. Právě Piwi-piRNA dráha je důležitá pro potlačení mobility skákajících elementů a u nezmara je vysoce aktivní. Stejně tak je tato dráha aktivní u pohlavních buněk a nádorových buněk obratlovců, které jsou svým způsobem taktéž nesmrtelné.
Foto v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.