Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Roubování je oblíbená a nepříliš složitá metoda množení rostlin. Při vhodných vlastnostech podnože je možné pěstovat na jednom kmeni např. několik různých druhů ovoce.
Při vegetativní formě množení rostlin tzv. štěpováním můžeme na jednoho jedince přenášet z jedince jiného pouze tzv. očko (pupen), hovoříme o tzv. "očkování", nebo část nejčastěji jednoletého výhonu s několika očky, roub, pomocí roubování. To jestli oba geneticky odlišní jedinci spolu srostou a současně budou schopni spolu efektivně žít definuje pojem afinita (česky srůstnost). Tato vlastnost je kódována geneticky. Pokud mají 2 rozdílní jedinci dobrou afinitu, srostou spolu. Pokud je afinita horší, nemusí být srůst dokonalý a může být pouze přechodný po určitou dobu.
Většinou spolu mají dobrou afinitu blízce příbuzné druhy (nejčastěji stejného rodu). Tedy v rámci rodu jabloň (Malus), hrušeň (Pyrus), slivoň (Prunus) apod. nikoliv mezi sebou. Některé rody však mají dobrou afinitu i s rody jinými. Např. rod kdoule (Cydonia) má afinitu s hrušní (Pyrus), stejně tak hlohem (Crataegus). Někdy však i v rámci jednoho rodu je afinita mezi druhy horší (např. černá moruše, Morus nigra x bílá moruše, Morus alba) či dokonce žádná (třešeň, Prunus avium x slivoň švestka, Prunus domestica). Existují však i mezidruhoví/mezirodoví kříženci, kteří mnohdy překlenují špatnou afinitu. Kupř. existuje tzv. Cydomalus (kříženec kdouloně a jabloně), který má afinitu nejen s hrušní, jabloní, kdouloní, hlohem, ale dokonce i mišpulí či jeřábem. Pak je tedy možno na stromek cydomalu přiroubovat na každou jeho větev jiného jedince a pěstovat tak kupř. jablka a hrušky na "jednom stromě".
Foto v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.