V jaké vzdálenosti se doporučuje sázet platan od budovy?
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Úspěšné sání hostitelovy krve vyžaduje celý arzenál chemických látek, které má klíště ve svých slinách. Některé z těchto látek dokážou například zabraňovat srážení krve, jiné rozšiřují cévy a další poskytují klíštěti obranu před imunitním systémem. Tyto schopnosti klíštěcích molekul mohou být člověku velmi užitečné, pokud se je naučíme správně využívat.
Za projevy alergických reakcí může často histamin, látka produkovaná především bílými krvinkami. Klíšťata se při sání krve s histaminem setkávají, a aby zabránila jeho projevu ve formě zánětu (který by na přisáté klíště upozornil hostitele), mají ve svých slinách protein, který na sebe histamin váže. Tento protein má velký potenciál jako látka potlačující některé typy alergií. Krom toho se také například ukazuje, že některé molekuly v klíštěcích slinách mají protinádorovou aktivitu a do budoucna by tedy mohly být využívány při léčbě rakoviny.
Myšlenka, že by paraziti mohli napomáhat v medicíně, přitom není ojedinělá. Paraziti prošli dlouhým evolučním vývojem v těsné blízkosti hostitelů, během kterého si vybudovali nejrůznější efektivní strategie ovlivňující hostitelovo tělo. Vědci je nyní mohou podrobně zkoumat a naučit se je správným způsobem využívat. Například parazitičtí červi, jako jsou škrkavky, jsou již léta předmětem zkoumání v rámci léčby alergií i dalších autoimunitních onemocnění.
Obrázek v záhlaví: klíště obecné, zdroj shutterstock
Obecně se u stromů udává, že objem, který zaujímá nad zemí koruna, odpovídá zhruba objemu kořenů, tj. dá se i říct že kam dosahují větve, tam dosahují kořeny pod zemí.
3x
Všechny šelmy (nehledě na to, na jakém kontinentu se nachází a o jaký druh se jedná) loví proto, aby se najedly, nikoliv ze zábavy či krvelačnosti.
8x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.