Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Pěna vzniká jako směs plynu a kapaliny, kde je plyn v nadbytku. V našem případě je plynem vzduch (který je sám o sobě dost složitou směsí) a kapalinou voda smíchaná s šamponem či sprchovým gelem.
Ke vzniku pěny je nutná přítomnost šamponu nebo jiné povrchově aktivní látky, jež snižuje povrchové napětí vody. Tento jev představuje podstatu nejen pěnění, ale třeba i praní. To je ovšem na jiné povídání; vraťme se k původní otázce.
Když si na ruku vymačkáte trochu šamponu, jeho barvu bez problémů vidíte. Mohou za to přidaná barviva, přestože jejich množství je ve srovnání s ostatními ingrediencemi minimální.
Pokud ale k šamponu přidáte trochu vody a směs protřepete, vzniknou bubliny pěny. Pro ně je typické, že tenká vodní vrstva obaluje velké množství vzduchu. Tloušťka vrstvy se přitom zmenšuje s rostoucí velikostí bubliny.
Podstata celého problému tedy tkví ve zředění. Čím je koncentrace šampónu ve vodě nižší, tím méně je tam obsaženo barviva a tím méně je barva viditelná. Takže už jen samotné rozmíchání šamponu ve vodě stačí ke snížení intenzity barvy nebo k úplné ztrátě barevnosti. V bublinách je efekt navíc umocněn velmi tenkou vrstvou kapaliny – tak tenkou, že v ní není dostatek molekul barviva k obarvení bublin.
Ve skutečnosti je situace ještě o něco složitější, protože se zde uplatňuje také rozptyl a odraz světla, což v důsledku vede k bílé barvě bublin.
Ilustrační foto: Petr Jan Juračka.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.