Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Pokud chceme zjistit obsah čehokoliv v materiálu biologického původu, je potřeba provést velký počet analýz a výsledky statisticky vyhodnotit.
Pokud tedy stanovujeme množství vitamínů v ovoci a zelenině, je nutné vzít do studie řadu vzorků z různých lokalit, srovnat různé odrůdy, podívat se na profil obsahu látek v různém stupni zralosti atd., a rozumné je srovnávat výsledky získané stejnými metodami pro stejně připravené vzorky z různých druhů ovoce/zeleniny. Je také vhodné neudávat jedinou hodnotu, ale rozptyl, v jakém se typicky výsledek nachází (na určité statisticky významné hladině). Vlastní analýza bývá prováděna typicky pomocí chromatografických metod, které umožňují snadnou kvantifikaci řady látek současně během jedné analýzy (třeba vysokoúčinná kapalinová chromatografie, HPLC).
Co se týče vlivu kovů na vitamíny - zde panuje zbytečná hysterie, katalytický vliv povrchu nože na ničení vitamínu C je zcela zanedbatelný. Pokud se nůž znatelně nerozpouští (a nenechá na ovoci volné ionty kovů), což obvykle nedělá (kdo by používal nůž, který je rezavý), tak dochází k degradaci vitamínů potenciálně pouze na povrchu řezu a během kontaktu s nožem, a tato degradace nemá šanci postoupit dovnitř materiálu. K degradaci je třeba kyslík, který je na povrchu zoxidovaného železa aktivován a může napadat molekulu vitamínu C (vitamín C má obecně redukční vlastnosti). Úbytek vitamínů (pokud je vůbec měřitelný) je tak zcela zanedbatelný, a zmíněná hysterie je vyvolaná jako reklamní trik výrobců keramických nožů.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.